Přehled zpráv BBC: Trump by jako prezident představoval jednu z hlavních světových hrozeb

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že případné vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách považuje Economist Intelligence Unit za jednu z deseti hlavních světových hrozeb. Podle organizace negativně ovlivní globální ekonomiku a prohloubí politické a bezpečnostní hrozby USA. BBC dále informuje o protestech v Brazílii. Vyvolalo je jmenování exprezidenta Lulu da Silvy na post šéfa vlády prezidentky Dilmy Rousseffové.

V několika městech v Brazílii probíhají protesty proti rozhodnutí stávající prezidentky Dilmy Rousseffové jmenovat bývalého prezidenta, Lula da Silvu, šéfem svého týmu. Tento krok mu totiž poskytne ochranu před nedávno zahájeným řízením v rozsáhlém korupčním skandálu. Prezidentka tvrdí, že to nebyl důvod jejího rozhodnutí. Lula da Silva obvinění ze zapojení do praní špinavých peněz popírá a uvádí, že jsou motivovaná snahou zabránit mu, aby v roce 2018 opět kandidoval na prezidenta.

Představitelé Evropské unie se mají setkat se zástupci Turecka, aby doladili dohodu o pomoci při tlumení uprchlické krize. Předseda Evropské rady Donald Tusk připustil, že v cestě k uzavření dohody stojí ještě celé řada otevřených bodů. V pátek by se měl k summitu připojit turecký premiér. Podle navrhovaného plánu by měli být všichni uprchlíci, kteří se z Turecka přesunou do Řecka, vráceni. Turecko žádá, aby za každého vráceného syrského občana Unie z Turecka přesídlila jiného s právem na azyl.

V Hondurasu byl zavražděn aktivista Nelson García. Stalo se tak nedlouho po vraždě významné domorodé aktivistky, Berty Cáceres, představitelky stejné organizace.

Americký prezident Barack Obama nominoval na post soudce Nejvyššího soudu Spojených států amerických Merricka Garlanda. Místo soudce se uvolnilo po smrti Antonina Scalia. Po jeho smrti se vyrovnal počet konzervativních a liberálních soudců, výběr posledního soudce je tedy důležitý. Nominaci musí potvrdit senát. V něm mají nicméně většinu republikáni, a ti jsou rozhodnuti Obamovu volbu zablokovat s tím, že žádají, aby nového soudce vybíral až nově zvolený prezident.

Případné vítězství Donalda Trumpa v boji o křeslo prezidenta Spojených států amerických považuje Economist Intelligence Unit za jednu z deseti hlavních světových hrozeb. Tato výzkumná organizace varuje, že by mohl negativně ovlivnit globální ekonomiku a prohloubit politické a bezpečnostní hrozby ve Spojených státech. Jeho případné vítězství považuje za větší hrozbu než možný odchod Velké Británie z Evropské unie či případný ozbrojený konflikt v Jihovýchodním moči.

Nejméně čtrnáct palestinských poutníků přišlo o život při nehodě autobusu. Řidič ztratil kontrolu nad vozem při cestě do Saudské Arábie. Poutníci se chystali vykonat takzvanou malou pouť, Umru.

Dánsko je podle nové studie nejšťastnější zemí světa. Nejméně šťastné je Burundi. Ze studie rovněž vyplývá, že šťastnější jsou země, kde není tolik nerovnosti. Mezi prvními pěti se dále umístilo Švýcarsko, Island, Norsko a Finsko. První pětice zemí vykazuje výrazný systém sociálního zabezpečení.

Zemřel Frank Sinatra mladší, syn věhlasného Franka Sinatry. Stejně jako jeho otec se věnoval hudbě, koncertoval s jeho repertoárem.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

Přehled zpráv BBC: Trump by jako prezident představoval jednu z hlavních světových hrozeb Foto: Donald TRUMP; Zdroj: R. Gino Santa Maria / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.