Přehled zpráv BBC: Útočník na černošský kostel dopaden; Účinný lék proti malárii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že policisté ve Spojených státech amerických dopadli jednadvacetiletého muže podezřelého ze střelby v černošském kostele v Jižní Karolíně. BBC si dále všímá nového léků proti malárii, který by podle vědců mohl výrazně pomoci v boji proti této nemoci přenášené komáry. 

Ve Spojených státech amerických byl zadržen jedenadvacetiletý muž podezřelý ze střelby v černošském kostele v Jižní Karolíně. Muž byl zadržen v Severní Karolíně více než tři sta kilometrů od místa činu. Policisté ho po zatčení převezli zpátky do města Charleston, kde střílel. Podle dostupných informací střelec strávil asi hodinu na setkání skupiny studující Bibli, kde posléze zastřelil devět lidí. Prezident Obama čin odsoudil a otevřel zároveň otázku vlastnictví zbraní v zemi. Čin odsoudila i demokratická kandidátka na prezidentský úřad Hillary Clintonová. Uvedla, že země musí přijmout nepříjemnou pravdu o rasovém rozdělení, zbraních a násilí. Podle jejího názoru je nutné začít o těchto otázkách diskutovat.

 

Nový lék proti malárii by podle vědců mohl zásadně pomoci v boji proti této nemoci přenášené komáry. Vědci se domnívají, že by lék mohl účinkovat i proti kmenům, na které dostupná léčiva zatím nezabírají. Navíc by mohl lidi chránit proti této chorobě a bránit jejímu šíření. Světová zdravotnická organizace v roce 2013 zaznamenala dvě stě milionů případů malárie s celkovým počtem obětí přesahujícím půl milionu. Nemoci podlehly převážně těhotné ženy a děti mladší pěti let.

 

Známý útočníků na Bostonský maraton byl ve Spojených státech amerických odsouzen na dva a půl roku za to, že uvedl vyšetřovatele v omyl. Lhal o setkání s útočníky bezprostředně po činu. K útoku došlo v roce 2013.

 

Po čtvrtečním neúspěšném jednání o řecké krizi byla na pondělí svolána schůzka zástupců zemí eurozóny. Řecko má necelé dva týdny na to, aby se se svými věřiteli dohodlo. Jinak bude čelit bankrotu vzhledem k neschopnosti splatit půjčku Mezinárodnímu měnového fondu. Pokud k tomu dojde, hrozí Řecku vyloučení z eurozóny, případně i z Evropské unie. Věřitelé podmiňují prodloužení finanční pomoci zavedením reforem. Řecko je však v požadovaném rozsahu odmítá přijmout.

 

Opoziční strany v Dánsku ve volbách zvítězily nad vládnoucí koalicí. Středopravicové uskupení vedené bývalým premiérem Larsem Lokke Rasmussenem porazilo levostředovou koalici stávající premiérky. Helle Thorning-Schmidtová porážku koalice uznala a oznámila svůj odchod z vedení Sociálně demokratické strany. Její strana nicméně i přesto získala nejvíce křesel. Druhá skončila Dánská lidová strana, která vystupuje proti přistěhovalectví.

 

Jihokorejské úřady se domnívají, že šíření respiračního syndromu MERS je na ústupu. Onemocnění se začalo šířit před měsícem a podlehlo mu už dvacet čtyři osob.

 

Podle malajsijské armády piráti propustili ropný tanker, který unesli minulý týden u břehů Singapuru. Únosci plavidlo opustili na záchranných člunech. Předpokládá se, že se jednalo o indonéské piráty.

 

V indické Bombaji zemřelo nejméně dvacet pět lidí po požití ilegálně distribuovaného alkoholu.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Útočník na černošský kostel dopaden; Účinný lék proti malárii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko Řecku nepomůže, nemá na to peníze

    Byznys ·

    Podle náměstka ruského ministra financí Sergeje Storčaka nemá Rusko v rozpočtu zdroje, aby finančně pomohlo Řecku. Řecko navíc ruskou stranu o peníze tak jako tak nežá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.