Přehled zpráv BBC: Syrských uprchlíků jsou 4 miliony; američtí politici kritizují úspory v armádě

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že počet syrských uprchlíků už dosáhl na čtyřmilionovou hranici. Oznámila to Organizace spojených národů. BBC dále informuje o tom, že někteří američtí politici kritizují připravovaná úsporná opatření americké armády. Tvrdí, že USA nemohou bez silné armády plnit vedoucí roli ve světě.

Počet syrských uprchlíků, kteří od začátku občanské války uprchli za hranice země, už dosáhl podle Organizace spojených národů čtyř milionů. Jedná se tak o jednu z největších krizí posledních desetiletí. V zemi samotné muselo svoje domovy opustit dalších sedm milionů lidí.

Zákonodárci v americké Jižní Karolíně se přou o zákon, na jehož základě by byla z veřejných budov odstraněna konfederační vlajka. Republikáni se snaží oddálit schválení normy. Bitva o vlajku se znovu rozpoutala poté, co v červnu útočník v černošském kostele v Charlestonu zastřelil devět lidí. Muž, který byl ze střelby obviněn, byl na fotografiích zachycen právě s touto vlajkou. Podle zastánců vlajky se jedná o symbol amerického dědictví a historie. Jiní v ní naopak vidí symbol otrokářství a rasismu.

Starostka amerického Baltimoru odvolala z funkce ředitele tamní policie. Podle jejích slov se příliš soustředil na své vedoucí úlohy a nedostatečně se věnoval potírání zločinu. Město v dubnu zasáhla série protestů poté, co zde zemřel afroameričan na následky zranění, která utrpěl ve vazbě. V souvislosti s jeho smrti bylo obviněno šest policistů. Od incidentu nicméně ve městě výrazně vzrostla kriminalita.

Někteří vlivní američtí politici kritizují připravovaná úsporná opatření americké armády. Zveřejnění podrobností o škrtech se očekává v nejbližších dnech. Odpůrci úsporných opatření tvrdí, že si Spojené státy nemohou udržet vedoucí roli ve světě bez silné armády.

Obchodování na akciových trzích na čínské pevnině nadále kolísá. Regulátoři se stále pokoušejí trhy zklidnit. Nejdříve zmírnili pravidla pro půjčky, což by mělo usnadnit půjčování peněz na investice a mohlo by to investory motivovat k nákupu akcií. Úřady včera dále zakázaly akcionářům, kteří vlastní více než pět procent podílu ve firmě, aby v následujících šesti měsících akcie prodávali. Asi 1 300 firem mezitím zastavilo obchodování se svými akciemi, aby zabránily dalšímu propadu jejich hodnoty. Současné dění na čínských trzích negativně ovlivňuje i další světové trhy. Má navíc psychologický dopad i na chování spotřebitelů v Číně.

Odborníci na bezpečnost varují, že pokud bezpečnostní složky získají možnost přistupovat k šifrovaným údajům, bude to představovat zásadní hrozbu. Získat přístup k šifrovaným údajům pro účely vyšetřování se snaží bezpečnostní složky ve Spojených státech. Podle odborníků ale rizika takového kroku výrazně převýší možné přínosy.

Řecký premiér Alexis Tsipras má dnes předložit plány reforem země. V neděli se pak bude konat summit všech 28 zemí Evropské unie. Řecká vláda prodloužila uzavření bank a s ním spojený šedesátieurový limit na výběry z bankomatu až do pondělka. Řecko se snaží získat třetí dávku finanční pomoci, aby se vyhnulo bankrotu.

Z dokumentů, které ve středu zveřejnil server WikiLeaks, vyplývá, že americká Národní bezpečnostní agentura NSA sledovala politiky v Německu ve větším rozsahu, než se předpokládalo. Materiály nasvědčují tomu, že Spojené státy sledovaly poslední tři německé kancléře.

Německá kancléřka Angela Merkelová ujistila balkánské státy, že jejich vstup do Evropské unie nebude nijak uměle oddalován. Řekla to na své návštěvě regionu na zastávce v albánském hlavním městě Tiraně.

Bývalý vojenský vůdce Guiney Moussa Dadis Camara byl obviněn kvůli masakru v roce 2009. Přes sto padesát lidí tehdy přišlo o život, když bezpečnostní složky zahájily střelbu na tisíce protivládních demonstrantů na stadionu v hlavním městě této západoafrické země. Mnoho žen bylo znásilněno a desítky lidí po masakru zmizely. Vyšetřování bylo zahájeno v roce 2010, kdy byl Camara svržen a uprchnul do Burkiny Faso.

Papež František pokračuje v návštěvě tří nejchudších zemí Latinské Ameriky. Nyní je v Bolívii. Při své návštěvě zdůraznil nutnost chránit nejzranitelnější lidi ve společnosti před negativními dopady kapitalismu. Papež už navštívil Ekvádor a čeká ho návštěva Paraguaye.

Bubeník australské hudební skupiny AC/DC byl na Novém Zélandě odsouzen k osmi měsícům domácího vězení za držení drog a vyhrožování smrtí bývalému zaměstnanci. Jedenašedesátiletý Phil Rudd, který se narodil v Austrálii, původně obvinění popíral. V dubnu ale změnil výpověď. Hrozil mu až sedmiletý trest. V současné chvíli už není bubeníkem skupiny a ta ho ani nepozvala na letošní turné.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Syrských uprchlíků jsou 4 miliony; američtí politici kritizují úspory v armádě Foto: shutterstock.com - uprchlický tábor

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.