Přehled zpráv BBC: Stovky migrantů se shromažďují u Eurotunelu; poprava sponzora teroristů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o stovkách ilegálních migrantů shromažďujících se podél plotu v blízkosti nákladového terminálu Eurotunelu v Calais ve Francii. Doufají totiž, že se jim podaří dostat do Velké Británie. BBC si dále všímá popravy Yakuba Memona, který byl v Indii odsouzen za financování série teroristických atentátů v Bombaji v roce 1993. Poprava se uskutečnila ve čtvrtek ráno.

Stovky migrantů, kteří doufají, že se jim podaří dostat do Velké Británie, se už třetí noc shromažďují podél plotu v blízkosti nákladového terminálu Eurotunelu v Calais ve Francii. Ve čtvrtek bylo do Calais vysláno dalších 120 francouzských policistů. Podle provozovatele tunelu se v pondělí pokusilo dostat do nákladového terminálu přes 2 000 lidí a v úterý dalších 1 500. V noci na dnešek eskortovala francouzská policie z nákladového terminálů několik set dalších migrantů.

 

Indie oznámila, že ve čtvrtečních ranních hodinách vykonala popravu Yakuba Memona, který byl odsouzen za financování série teroristických atentátů v Bombaji v roce 1993. Při sérii bombových útoků přišlo o život 257 osob a stovky lidí byly zraněny. Trest smrti se v Indii vykonává velmi zřídka – od roku 2004 byli popraveni pouze tři odsouzení. V dotyčné oblasti byla zvýšena bezpečnostní opatření, aby se tak zabránilo možným násilným reakcím po vykonání popravy.

 

Malajsie vyslala tým odborníků na francouzský ostrov Réunion v Indickém oceánu. Experti mají určit, jestli trosky letadla, které tam na pobřeží vyplavilo moře, patří ztracenému stroji z letu MH370. Boeing 777 společnosti Malajsia Airlines se beze stopy ztratil v březnu 2014, když byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu. Na jeho palubě bylo 239 osob. Podle odborníků z oblasti aviatiky nalezené trosky vypadají jako fragment křídla Boeingu 777, nicméně aerolinky uvedly, že je zatím předčasné spekulovat o jejich původu.

 

Ve čtvrtek se očekává konečné rozhodnutí soudu v novém procesu s třemi novináři z arabské televizní stanice Al-Džazíra, kteří byli obviněni z pomáhání a podpory zakázaného islámského hnutí Muslimské bratrstvo. V červnu 2014 byli všichni tři žurnalisté odsouzeni k trestu odnětí svobody ve výši až deseti let. Mohamed Fahmy a Báhir Muhammad byli v únoru letošního roku propuštěni na kauci a jejich australský kolega Peter Greste byl ve stejném měsíci deportován do Austrálie. Novináři jakoukoliv spolupráci s Muslimským bratrstvem důrazně popírají.

 

Spojené státy americké jsou znepokojeny plánem izraelské vlády na výstavbu 300 nových domů v židovských osadách na území Západního břehu Jordánu. Mluvčí Ministerstva zahraniční USA řekl, že Spojené státy vnímají podobné osady jako nezákonné. Izrael tvrzení o jejich nezákonnosti popírá.

 

Bývalý guvernér amerického státu Virginia Jim Gilmore se stal sedmnáctým republikánským kandidátem, který se zúčastní souboje o post budoucího prezidenta Spojených států amerických. Gilmore není považován za jednoho z favoritů republikánské kandidátky. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Stovky migrantů se shromažďují u Eurotunelu; poprava sponzora teroristů Foto: ČTK/AP/Thibault Camus

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.