Přehled zpráv BBC: Střelba před americkým konzulátem v Istanbulu; Vražda aktivisty v Mexiku

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že dnes ráno došlo před americkým konzulátem v Istanbulu ke střelbě dvou ozbrojenců. Při útoku nedošlo ke zranění, oba útočníci však uprchli. Událost se odehrála několik hodin po pumovém útoku na istanbulskou policejní stanici. BBC si dále všímá vraždy mexického aktivisty, který pomáhal s pátráním po více než čtyřiceti unesených studentech.

V americkém městě Ferguson zaznělo několik výstřelů během nedělního smutečního pochodu u příležitosti prvního výročí smrti černošského mladíka Michaela Browna, kterého zastřelil policista. Zasažena byla dvě policejní auta, podle policie ale nebyl nikdo zraněn. Kromě tohoto incidentu proběhly smuteční akce v klidu. Případ osmnáctiletého Browna byl prvním ze série několika případů policejní brutality namířené proti černochům, které v USA vyvolaly rasové nepokoje.

 

Před americkým konzulátem v Istanbulu dnes ráno stříleli dva ozbrojenci. Při útoku nebyl podle úřadů nikdo zraněn. Oba útočníci utekli, když policisté opětovali střelbu. Incident se stal jen několik hodin po pumovém útoku na istanbulskou policejní stanici, při němž bylo zraněno nejméně sedm lidí. K útokům dochází v době zvýšeného napětí mezi Tureckem a povstalci z Kurdské strany pracujících. Turecko se nyní také více angažuje v boji proti Islámskému státu.

 

V Mexiku byl zabit aktivista, který pomáhal rodinám pohřešovaných studentů s jejich hledáním. Tělo Miguela Blanca bylo nalezeno poblíž jeho domova v jihovýchodním mexickém státě Guerrero. Čtyřicet tři studentů bylo uneseno a zřejmě zabito loni v září po demonstracích v Iguale. Vyšetřování ukázalo napojení místní samosprávy a policie na drogové gangy, které zřejmě přímo odpovídají za smrt studentů. Blanco a ostatní dobrovolníci pomáhali rodinám v Iguale s hledáním ostatků jejich blízkých. Při hledání v okolí města odkryli dalších asi 130 lidských ostatků a předali je úřadům k identifikaci.

 

Předseda Kurdské strany pracujících v Turecku Cemil Bayik v rozhovoru pro BBC uvedl, že Turecko se útoky proti kurdským povstalcům snaží krýt bojovníky z hnutí Islámský stát. Bayik dodal, že podle jeho názoru se turecký prezident Erdogan snaží podporou Islámského státu zastavit kurdský postup v Sýrii a Iráku. Právě kurdští bojovníci vybojovali v Sýrii a Iráku mnohá vítězství proti radikálům z Islámského státu. Turecko a mnohé západní země považují Stranu kurdských pracujících za teroristickou organizaci. Mezi oběma stranami platilo příměří, které je však od července porušováno. Turecko nicméně podporu Islámského státu odmítá.

 

Bangladéšská policie při přestřelce na jihovýchodě země zabila šest pytláků, kteří lovili tygry. Lesy Sundarban, kde se případ udál, jsou domovem ohrožených bengálských tygrů, kterých už zde žije pouze kolem stovky. Ještě před deseti lety přitom jejich populace na tomto místě čítala na 440 zástupců. Na světě nyní žije na 2 300 bengálských tygrů, a to především v Indii a Bangladéši, ale také v Číně, Barmě či Nepálu.


Policie v americkém Houstonu našla po přestřelce s útočníkem v jednom z místních domů šest mrtvých včetně čtyř dětí a dospělého páru. Všech šest obětí mělo spoutané ruce. Policie zadržela podezřelého, kterým je expartner zastřelené ženy. Útočník měl podle amerických médií dlouhý kriminální záznam sahající nejméně 25 let zpět.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

Přehled zpráv BBC: Střelba před americkým konzulátem v Istanbulu; Vražda aktivisty v Mexiku Foto: ČTK/AP/Akin Celiktas: Pumový útok na policejní stanici v Istanbulu

reklama

Další články

  1. ČSA předčasně ukončí sezónní linku do Atén

    Byznys ·

    České aerolinie v srpnu předčasně ukončí linku do Atén, kam začaly létat v červenci. Důvodem je přetrvávající hospodářská krize v Řecku. Jde o první destinaci, kterou …

  2. Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky

    Společnost ·

    Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Evropskou unii k větší solidaritě s jeho zemí, protože tamní úřady nemohou zvládnout nápor tisíců imigrantů. Organizace spojených n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.