Přehled zpráv BBC: Spuštění Velkého hadronového urychlovače; Omezení pravomocí pro NSA

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že největší a nejvýkonnějších urychlovač částic na světě takzvaný Velký hadronový urychlovač bude po dvouleté technické přestávce opět uveden do provozu. BBC se dále zmiňuje o tom, že americký prezident Barack Obama podepsal zákon, jenž omezuje sběr dat o telefonní komunikaci v rámci sledovacích operací prováděných Národní agenturou pro bezpečnost. 

Velký hadronový urychlovač, který je největším a nejvýkonnějším urychlovačem částic na světě, bude po dvouleté technické přestávce opět uveden do plného provozu. Zařízení, které se nachází v podzemí na hraničním území mezi Francií a Švýcarskem, bude proti sobě urychlovat dva paprsky částic v bezprecedentních rychlostech za účelem získání nových informací o temné hmotě, která tvoří většinu vesmíru. 

Americký prezident Barack Obama podepsal zákon, který omezuje sběr dat o telefonní komunikaci v rámci sledovacích operací prováděných Národní agenturou pro bezpečnosti. Tato data teď budou shromažďovat telekomunikační společnosti a Národní agentura pro bezpečnost bude muset mít soudní povolení, aby mohla získat přístup k telefonním údajům amerických občanů.

Podle informací v amerických mediích vyšetřuje americká FBI Seppa Blattera v rámci vyšetřování korupce v řídícím orgánu světového fotbalu FIFA. Zprávy se v amerických médiích objevily několik hodin po zveřejnění šokujícího oznámení Seppa Blattera o své rezignaci na post předsedy fotbalové federace. Do funkce předsedy byl zvolen již popáté, a to minulý týden. Několik vysokých funkcionářů fotbalové federace bylo právě minulý týden ve Švýcarsku zadrženo v souvislosti s obviněním z korupce. Někteří významní sponzoři federace FIFA, jako je například Coca-Cola, McDonald's a VISA, jeho rezignaci vítají.

 Úřady v Číně nepřestávají doufat, že ještě najdou přeživší ze ztroskotané výletní lodě. Druhou noc pokračují záchranáři v pátrací akci, kdy se snaží najít pasažéry, kteří mohli zůstat uvězněni uvnitř převrácené lodi. Pátrá se po více než 400 lidech. 

Řecký premiér Alexis Tsipras ve středu navštíví Brusel, kde se zúčastní schůzek, jejichž cílem je ukončit dluhovou krizi Řecka. Dnes by se měl sejít s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Řečtí věřitelé přišli s návrhem dohody o dalších spořících opatření výměnou za další půjčku.

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl, který bývá označován za „architekta znovusjednocení Německa“, je po operaci střeva na jednotce intenzivní péče kliniky v Heidelbergu. Podle informací uvedených v německém magazínu Spiegel je jeho zdravotní stav kritický a na jednotce intenzivní péče leží již tři týdny. Helmut Kohl je nejdéle sloužícím německým kancléřem a jeho funkční období bývá spojováno s mírovým ukončením studené války.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Spuštění Velkého hadronového urychlovače; Omezení pravomocí pro NSA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.