Přehled zpráv BBC: Spolupráce Británie a Francie v Calais; Thajsko chce pomoc od Interpolu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že britská policie bude spolupracovat s Francouzi na odhalování pašeráků lidí v novém centru v Calais. BBC se dále zmiňuje o pátrání po muži, který je podezřelý z pondělního výbuchu v chrámu v Bangkoku. Thajská policie už požádala ve spojitosti s tímto případem o pomoc Interpol. 

Britská policie bude spolupracovat s Francouzi v novém centru v Calais. Centrum se bude soustředit na odhalování pašeráků, kteří dopravují uprchlíky na sever Francie a dále podmořským tunelem do Anglie. V čele centra stane jeden Brit a jeden Francouz, každý bude pracovat pro vládu své země. Zřízení této instituce je součástí dohody obou zemí o vzájemné spolupráci při zvládání současné vlny nelegálních uprchlíků. Ta míří i do dalších částí Evropy. Letos se přes Středozemní moře do Řecka a Itálie dostalo už téměř čtvrt milionu osob.

 

Thajská policie požádala Interpol o pomoc v pátrání po muži, který je podezřelý z pondělního výbuchu v chrámu v Bangkoku. Bezpečnostní složky si nejsou jisté, zda je podezřelý ještě v Thajsku. Má se za to, že poté, co zanechal v chrámu bombu, odjel na letiště. Podle thajské vlády je ovšem nepravděpodobné, že by za výbuchem stála mezinárodní teroristická organizace.

 

Egyptskou Káhirou otřásl výbuch. Nálož v autě byla odpálena na dálku u budovy vedení bezpečnostních složek. Nejméně 22 lidí bylo zraněno, mezi nimi šest policistů. K výbuchu došlo asi deset kilometrů od centra města. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Spekuluje se o tom, že na vině je hnutí Islámský stát. To v letos v Káhiře už několik útoků zorganizovalo. Před několika dny přitom prezident země schválil nové protiteroristické zákony namířené proti rostoucí aktivitě džihádistů.

 

Dolní komora brazilského parlamentu schválila zákon, který posune hranici trestní odpovědnosti z osmnácti na šestnáct let. Podle BBC se jedná se o kontroverzní dodatek k ústavě, který musí ještě projít senátem. Pokud bude změna schválena, budou mladým lidem například za vraždu a znásilnění hrozit stejné tresty jako dospělým. V současné době je horní hranice jakéhokoli trestu pro osoby mladší osmnácti let jen tři roky, a to v centru pro mladistvé. Zastánci zpřísnění tvrdí, že současná úprava budí u mladých lidí pocit beztrestnosti.

 

Spojené státy americké předložily návrh embarga Organizace spojených národů na zbraně pro Jižní Súdán. Prezident této země Salva Kiir totiž odmítnl podepsat mírovou dohodu. Ta měla ukončit dvacet měsíců trvající konflikt, ve kterém proti sobě stojí prezidentské jednotky a příznivci jeho bývalého zástupce, Rieka Machary. Ten už mírovou dohodu podepsal. Prezident však podle BBC potřebuje ještě několik dní na rozmyšlenou.

 

Americká policie použila při protestech ve městě St. Louis slzný plyn a zadržela devět osob. Protesty se konaly na místě, kde včera policie zastřelila ozbrojeného muže, který před ní utekl při domovní prohlídce.

 

Ve státě Washington na severozápadě Spojených států zemřeli tři hasiči při boji s masivními přírodními požáry. Několik dalších jich bylo zraněno. Situace na místě je velmi nebezpečná. Vane vítr, který mění směr.

 

V Peru byly nalezeny ostatky asi šedesáti lidí. Předpokládá se, že se jedná o osoby zavražděné bezpečnostními složkami na začátku osmdesátých let. Masové hroby se našly v oblasti, kde v té době vznikla organizace Světlá stezka. Ta se následujících dvacet let snažila o převrat v zemi. Do střetů vládních jednotek s příslušníky této organizace se často připletli místní zemědělci.

 

Američtí vědci přišli na způsob, jak ze vzduchu získávat oxid uhličitý a přeměnit ho na karbonová mikrovlákna, tedy materiál pro zpracovatelský průmysl. Věděcký tým se domnívá, že touto metodou bude možné ovlivnit emise oxidu uhličitého. S tímto tvrzením však ne všichni souhlasí. I tak se zdá, že se přinejmenším jedná o metodu levnější výroby vláken. Ta se používají například při výrobě elektrických součástek a baterií. Díky zlevnění by je bylo možné využívat i v dalších oblastech.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Spolupráce Británie a Francie v Calais; Thajsko chce pomoc od Interpolu Foto: ČTK/PA/Yui Mok

reklama

Další články

  1. Škoda Auto vstoupí na jihokorejský trh

    Byznys ·

    Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto plánuje ještě letos vstoupit na jihokorejský trh. Informoval o tom server E15.cz s odvoláním na jihokorejský deník The Korea He…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.