Přehled zpráv BBC: Soud v Bangkoku s bývalou expremiérkou; Řecko očekává dohodu s věřiteli

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o soudním procesu v Bangkoku, který je veden s obžalovanou expremiérkou Jinglak Šinavatrovou. Ta je podezřelá z toho, že se dopustila podvodů při udělování státních dotací. Podle BBC dále řecký ministr financí Janis Varufakis oznámil, že během příštího týdne očekává uzavření dohody s mezinárodními věřiteli. 

V Bangkoku dnes začal soudní proces s expremiérkou Jinglak Šinavatrovou obžalovanou z korupce. Žaloba ji viní z podvodů při udělování státních dotací. Šinavatrová může dostat až deset let vězení. Bývalá premiérka dnes všechna obvinění odmítla a označila je za politicky motivovaná. Expremiérka musela odstoupit z funkce loni v květnu po masových nepokojích, moc tehdy převzala armáda. 

Řecký ministr financí Janis Varufakis oznámil, že během příštího týdne očekává uzavření dohody s mezinárodními věřiteli. Řecko je na pokraji bankrotu, a přitom má k 5. červnu splatit 1,5 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu. Varufakis při vystoupení v médiích uvedl, že dohoda je na spadnutí a popřel spekulace o vystoupení země z eurozóny. Řecká vláda na jedné straně a Evropská unie s Mezinárodním měnovým fondem na straně druhé se dostaly do slepé uličky v jednáních kvůli požadavkům věřitelů na provedení ekonomických reforem Řecka před tím, než bude uvolněna zatím poslední část sedmimiliardové pomoci zemi.

Egyptské bezpečnostní složky používají podle lidskoprávních organizací sexuální násilí na zadržených ve velkém měřítku. Zpráva Mezinárodní federace za lidská práva uvádí, že vládní síly sexuálně zneužívají zadržené, údajně aby vymýtily veřejné protesty. Mnoho ze zadržených musí podstupovat test panenství a je hromadně znásilňováno. Egyptský ministr vnitra uvedl, že se nebude vyjadřovat do té doby, než zprávu prostuduje.

Přes 50 lidí zahynulo při sesuvu půdy v provincii Antioquia v západní Kolumbii. Podle prezidenta Santose však úřady stále nevědí, kolik lidí se celkem pohřešuje. Sesuvy půdy spustily prudké deště, které rozvodnily řeku Liboriana. Při neštěstí rozvodněná řeka odnesla část jedné z vesnic ležících na jejích březích.

Bohatý ruský podnikatel, který na podzim roku 2012 náhle zemřel poblíž svého domu v anglickém Surrey, mohl být otráven. Ukázalo na to předběžné slyšení u britského soudu. Čtyřiačtyřicetiletý Alexander Perepilichnyj zkolaboval a zemřel před necelými třemi lety na silnici ve Weybridgi, policie tehdy nic podezřelého na jeho úmrtí nenašla. Nové toxikologické testy však ukázaly, že ho mohl zabít vzácný jed. Podnikatel před svou smrtí řekl svým kolegům, že dostává výhružné dopisy.

Kreslíř týdeníku Charlie Hebdo známý jako Luz odejde v září z časopisu z osobních důvodů. Renald Luzier řekl francouzským médiím, že práce v týdeníku se po smrti jeho kolegů stala strastiplnou a emočně náročnou. Při útoku dvou ozbrojenců v Paříži zemřelo počátkem ledna 12 lidí. Podle Luziera je nyní pro něj výroba každého čísla utrpením, protože mu připomíná mrtvé přátele. Kreslíř Luzier odejde z časopisu po více než dvacetiletém působení.

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Soud v Bangkoku s bývalou expremiérkou; Řecko očekává dohodu s věřiteli Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.