Přehled zpráv BBC: Separatisté podle Porošenka stáhli z východu Ukrajiny těžké zbraně

Rozhlasové vysílaní BBC World Service informovalo, že proruští separatisté na východě Ukrajiny stáhli podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka řadu těžkých zbraní v souladu se smlouvou o příměří. BBC se dále zmiňuje o srážce dvou vrtulníků v Argentině, ke které došlo při natáčení televizní reality show Dropped.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že proruští separatisté na východě Ukrajiny už stáhli mnoho těžkých zbraní v souladu se smlouvou o příměří. Porošenko v televizním projevu řekl, že ukrajinská armáda také stáhla významnou část svých těžkých zbraní. Povinnost odvézt zbraně z východu Ukrajiny do začátku března uložily oběma stranám podmínky příměří dohodnutého v únoru v Minsku. Příměří se i přes menší boje v zásadě dodržuje. Při konfliktu, který vypukl loni v dubnu, přišlo o život přes šest tisíc lidí. Další milion lidí musel opustit své domovy.

Tři francouzští sportovci jsou mezi desítkou obětí srážky dvou vrtulníků v Argentině, ke které došlo při filmování televizní reality show Dropped. Nehodu, jejíž přesná příčina se vyšetřuje, nepřežilo osm Francouzů a dva argentinští piloti. Mezi oběťmi je i jachtařka Florence Arthaudová, olympijská plavkyně Camille Muffatová a boxer Alexis Vastine. Smutek nad neštěstím vyjádřil mimo jiné také francouzský prezident Francois Hollande.

Bývalá první dáma afrického Pobřeží slonoviny Simona Gbagbová byla odsouzena k dvaceti letům ve vězení za podíl při organizování násilností po volbách v roce 2010. Její manžel, bývalý prezident Laurent Gbagbo, čeká na proces před Mezinárodním soudním tribunálem v Haagu. Při násilnostech po prezidentských volbách v roce 2010, kdy Gbagbo odmítl přiznat svou porážku, zemřelo přes tři tisíce lidí. Bývalý prezidentský pár byl zadržen v roce 2011 v bunkru v Abidjanu.

Nizozemský ministr spravedlnosti Ivo Opstelten a jeho státní tajemník Fred Teeven rezignovali na své funkce poté, co vyšlo najevo, že podali parlamentu zavádějící informace o odškodnění usvědčeného drogového dealera v roce 2001. Ivo Opstelten uvedl, že muž byl za konfiskaci svého majetku odškodněn nižší částkou, než tomu bylo ve skutečnosti, a lhal o dokumentech souvisejících s vyplacením odškodného. Rezignace ministra je problémem pro Liberální stranu, kterou v kabinetu reprezentoval, Nizozemsko totiž čekají již za dva měsíce parlamentní volby.

Americký velvyslanec v Jižní Koreji Mark Lippert byl propuštěn z nemocnice, kam byl přijat poté, co ho nožem napadl jihokorejský nacionalista a pořezal ho ve tváři. Lippert uvedl, že americká mise v zemi bude i nadále otevřená a přátelská. Podle lékařů byl velvyslanec ošetřen osmdesáti stehy na tváři a úplně se uzdraví. Útočník, který se staví proti spojenectví USA a Jižní Koreje, bude souzen za pokus o vraždu.

Americký prezident Barack Obama v pondělí v prezidentském dekretu označil Venezuelu za hrozbu národní bezpečnosti USA a vyhlásil sankce proti sedmi venezuelským činitelům. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to oznámil mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Prezident má podle mluvčího výhrady ke způsobu, jakým venezuelská vláda zachází s opozicí. Venezuela v reakci na Obamovo prohlášení povolala zpátky do vlasti svého nejvyššího diplomata v USA.

Americký televizní producent a scénárista Sam Simon, spolutvůrce animovaného seriálu Simpsonovi, zemřel v neděli ve věku 59 let. Simon, který posledních pět let bojoval s rakovinou, se kromě filmu intenzivně věnoval charitě a sociální práci. Simon stál u zrodu legendárního seriálu v roce 1989 a je považován za tvůrce některých jeho hlavních postav.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Separatisté podle Porošenka stáhli z východu Ukrajiny těžké zbraně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Volkswagen investuje v Mexiku miliardu dolarů

    Byznys ·

    Výrobce automobilů Volkswagen rozšiřuje montážní závod v mexickém městě Puebla a investuje do něj zhruba jednu miliardu dolarů (25,1 miliardy korun). Německá automobil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.