Přehled zpráv BBC: Saudská Arábie bojuje v Jemenu; Pilot havarovaného letadla byl mimo kokpit

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o tom, že Saudská Arábie zahájila na žádost jemenského prezidenta vojenské operace v Jemenu. BBC dále uvádí, že vyšetřovatelé objasňující leteckou katastrofu ve Francii zjistili, že se jeden z pilotů v době havárie nacházel mimo kokpit.

Saudská Arábie zahájila vojenské operace v Jemenu v reakci na žádost o pomoc ze strany jemenského prezidenta. Z jemenského hlavního města Saná se ozývají výbuchy. Saudskoarabský velvyslanec ve Spojených státech amerických řekl, že letecké útoky jsou prováděny za účelem podpory legitimní jemenské vlády.

Podle vyšetřovatelů nehody německého letadla, které se v úterý zřítilo v Alpách, se jeden z pilotů nacházel v době havárie mimo kokpit, jehož dveře byly zamčené. Vyplývá to z první fáze analýzy záznamu zvuků z kokpitu. Kompletní závěry zkoumání záznamu z černých skříněk budou k dispozici až za několik dnů. Podle jednoho z členů vyšetřovacího týmu zaznamenané zvuky naznačují, že dveře do kokpitu se otevřely a zavřely. Po chvíli následovalo klepání na dveře, avšak z kokpitu nepřišla žádná reakce.

Blíží se finále předvolební kampaně před konáním odložených prezidentských a parlamentních voleb v Nigérii. Včera večer byly na dobu tří dnů uzavřeny hranice země, protože úředníci získali informace, že se k volbám chystají i občané jiných zemí. Volby byly na konci minulého měsíce odloženy kvůli násilnostem ze strany islamistické skupiny Boko Haram v severovýchodní části země.

Velvyslanectví Spojených států amerických v hlavním městě Ugandy Kampale vydalo nouzové varování určené americkým občanům a občanům dalších západních zemí kvůli tomu, že by se mohli stát cílem možných teroristických útoků. Velvyslanectví obdrželo informace o možných útocích na místech, kde se občané západních zemí zdržují.

Bojové letouny Spojených států amerických zahájily nálety na pozice bojovníků hnutí Islámský stát ve městě Tikrít v Iráku. Jedná se o první intervenci ze strany USA v bojích ve městě Tikrít. Podle oficiálních informací je zahájení náletů reakcí na žádost irácké vlády o pomoc.

Podle čínského prezidenta je zapotřebí, aby byly řádně vysvětleny justiční omyly. Má se tak zvýšit důvěra veřejnosti v soudnictví. Tento výrok se objevil po sérii justičních omylů v čínském soudnictví, které vyvolaly vlnu nevole u veřejnosti. Podle čínského prezidenta by ale měla i nadále mít vedoucí pozici v oblasti čínského soudnictví komunistická strana.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Saudská Arábie bojuje v Jemenu; Pilot havarovaného letadla byl mimo kokpit Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Automobilka Ford otevřela v Indii nový závod

    Byznys ·

    Automobilka Ford Motor zahájila výrobu v nové indické továrně, díky které má ztrojnásobit vývoz vozů z Indie. Do nového závodu Ford investoval jednu miliardu dolarů (2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.