Přehled zpráv BBC: Rozsáhlé cvičení ruských ozbrojených sil; Sever Mexika postihlo Tornádo

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ruské ozbrojené síly zahájily rozsáhlé čtyřdenní cvičení, do kterého je zapojeno více než 12 tisíc vojáků. BBC se dále zmiňuje o tornádu, které připravilo o život na severu Mexika 19 lidí. Kruté počasí se nevyhnulo ani jihu Spojeným států. V Texasu zemřeli tři lidé a dvanáct se jich pohřešuje. 

Ruské ozbrojené síly zahájily rozsáhlé čtyřdenní cvičení, do kterého se podle mluvčího ministerstva obrany zapojí více než 250 letounů a 12000 vojáků. Cvičení probíhá ve stejnou dobu jako výcvik NATO. Mluvčí dále uvedl, že při cvičení by ruská letadla s dlouhým doletem měla použít střely s plochou drahou letu na reálné cíle 1000 km východně od Moskvy. Jde o rozsáhlejší cvičení, jehož účelem je ověřit připravenost ozbrojených sil a letectva k boji.

Kruté počasí na severu Mexika a jihu Spojených států způsobilo obrovské škody na majetku a o život přišlo 19 lidí. Tornádo postihlo zejména mexické město Acuña (stát Coahuila) u severní hranice Mexika. Jde o první tornádo od založení města, které jej zasáhlo před více než sto lety. Bouřka v pondělních ranních hodinách trvala 20 minut, nicméně tornádo se zformovalo během pouhých šesti sekund a město zdevastovalo v době, kdy byla spousta lidí na cestě do práce či škol. Více než 700 domů bylo poškozeno, některé byly zcela zničeny, asi 300 lidí bylo hospitalizováno. Mexický prezident Enrique Peña Nieto se chystá postiženou oblast navštívit a zkontrolovat záchranné operace. Na opačné straně hranice, v Texasu, jsou hlášeny tři oběti a 12 lidí se pohřešuje poté, co vlna smetla domy.

Dárci z různých organizací se dnes znovu setkají v Bruselu a budou diskutovat o finanční podpoře Středoafrické republice. Ozbrojené skupiny tam podepsaly dohodu o odzbrojení. Charitativní organizace využívají příležitost k obrácení pozornosti na utrpení dětí zasažených léta trvajícím konfliktem. Podle průzkumu tři čtvrtiny z více než 500 dětí ve věku 5-16 let byly svědkem bití, zabití nebo zastřelení příbuzných či sousedů. Některé z nich byly dokonce fyzicky zneužity či postřeleny. Charitativní organizace tvrdí, že v budoucnosti může trpět celá tato generace, nebude-li postiženým dětem poskytnuta pomoc.

 

Podle zprávy v čínských médiích zemřelo při požáru soukromého pečovatelského domu v provincii Che-nan ve střední Číně 38 lidí a 6 jich bylo zraněno. Oheň v pečovatelském domě ve městě Pching-ting-šan propukl v pondělí večer. Jeho příčina zatím není známa, záchranné operace probíhají.

 

Britský ministerský předseda David Cameron hovořil s prezidentem Evropské komise Jeanem Claudem Junckerem o reformě Evropské unie a o novém projednání vztahů Velké Británie k EU. Vládnoucí britská konzervativní strana slíbila uskutečnit koncem roku 2017 referendum o setrvání státu v EU. Představitelé diskutovali také o imigraci, ekonomické situaci Řecka, situaci na Ukrajině a sankcích proti Rusku. Juncker řekl, že chce dosáhnout dohody pro Británii spravedlivé. Cameron, který neúspěšně bojoval proti zvolení Junckera prezidentem EK, nyní hledá spojence v EU.

 

Bulharsko, Řecko a Turecko se rozhodly zřídit společné centrum pro pohraniční policii a celní kontrolu jako součást společného úsilí řešení ilegální imigrace, organizovaného zločinu a terorismu. Při slavnostním ceremoniálu podepisování dohody v Sofii bulharská ministryně vnitra Rumiana Bachvarová prohlásila, že cílem dohody je užší spolupráce mezi třemi zeměmi při řešení společných výzev.

 

Oganizace One vyzvala ke zvýšení pomoci nejchudším zemím. Podle této organizace totiž mezinárodní pomoc nejchudším zemím klesá. Bez podpory dárců není možné splnit nové globální cíle vymýcení chudoby pro rok 2030. Tyto cíle stanovila OSN v září.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Rozsáhlé cvičení ruských ozbrojených sil; Sever Mexika postihlo Tornádo Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.