Přehled zpráv BBC: Proruští separatisté ani ukrajinská armáda nedodrželi lhůtu o stažení zbraní

Rozhlasové vysílaní BBC World Service informuje, že proruští separatisté ani ukrajinští vojáci nedodrželi pondělní lhůtu pro stažení těžké vojenské techniky. Zprávy BBC referují i o pondělním smutečním shromáždění za oběti víkendového útoku střelce v Kodani. 

Proruští separatisté ani ukrajinští vojáci nezačali z frontové linie na východní Ukrajině stahovat těžkou vojenskou techniku, přestože tak měli podle sjednaného příměří učinit do pondělí. Ukrajinská vláda oznámila, že těžké zbraně nezačne stahovat do doby, než skončí boje v obklíčeném městě Debalcevo. Povstalci tvrdí, že příměří se na Debalcevo nevztahuje. Obklíčeným vojákům povstalci nicméně podle BBC nabídli možnost odejít. Příměří, které dojednal ruský, ukrajinský a francouzský prezident a německá kancléřka, začalo platit v noci na neděli. Vedle Debalceva se však podle dostupných zpráv bojuje i u přístavu Mariupol.

Řecký ministr financí Janis Varufakis prohlásil, že udělá cokoliv bude třeba, aby se mu podařilo dojednat dohodu s řeckými věřiteli ohledně nových podmínek splácení řeckého dluhu. Varufakis to prohlásil poté, co se Řecko nedohodlo s ministry financí eurozóny na dalším postupu. Ministři ukončili jednání poté, co představitelé zadlužené země odmítli návrh na šestiměsíční „technické“ prodloužení současného záchranného programu. Ministři financí eurozóny tím chtěli podle BBC pro obě strany získat více času na hledání dlouhodobého řešení. Řecko žádá zmírnění podmínek mezinárodní pomoci. Mohlo by jít o odpuštění části dluhu či o zmírnění úsporných opatření.

Napříč Dánskem se v pondělí večer konaly smuteční shromáždění za oběti víkendového útoku střelce v Kodani. Smutečních akcí se zúčastnily celkem desítky tisíc lidí. Při dvou útocích muže s kriminální minulostí byli zabiti celkem dva lidé a pět dalších jich bylo zraněno. Muž útočil u synagogy a na v kavárně na akci zaměřené na svobodu projevu. Policie později útočníka dopadla a zabila.

Americké úřady ve státě Západní Virginia nechaly evakuovat dvě města v souvislosti s nehodou nákladního vlaku převážejícího naftu. Vlak, který vezl více než 100 zásobníků s naftou, vykolejil a nejméně 14 vagonů začalo hořet. Jeden z vagonů spadl do místní řeky a palivo z něj uniká do vody. Při nehodě byl lehce zraněn jeden člověk, policie nehodu vyšetřuje.

Většina žalujících v pondělí odvolala obvinění z kuplířství, kterým u soudu čelí bývalý generální ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Žalobu stáhly čtyři prostitutky a jedno sdružení s odůvodněním, že nemají dostatek důkazů. Žalující stranou tak zůstává již jen jedno sdružení. Proces se Strauss-Kahnem se koná v severofrancouzském Lille.V případě prokázaného kuplířství hrozí pětašedesátiletému ekonomovi a politikovi až desetileté vězení a pokuta.

Nigerisjká armáda ohlásila pokroky v boji proti islamistickému hnutí Boko Haram. Vojáci dobyli města Monguno a Marte. Kamerunská vláda při této příležitosti oznámila, že zabila přes 80 ozbrojenců Boko Haram a zadržela tisíc jejich příznivců. Zadržení 160 osob s napojením na radikální islamisty pak oznámil Niger. Boko Haram terorizuje severovýchod Nigérie a příhraniční oblasti okolních států, kde by chtěl nastolit vládu podle islámského práva.

Egypt vyzval mezinárodní společenství k intervenci proti Islámskému státu na území Libye. Egyptské letouny bombardují cíle islamistů na libyjském území v reakci na popravu 21 egyptských koptských křesťanů Islámským státem. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí uvedl, že situace v Libyi je hrozbou pro světový mír a bezpečnost.

 

 

Zdroj: Rozhlasové vysílání BBC World Service

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

Přehled zpráv BBC: Proruští separatisté ani ukrajinská armáda nedodrželi lhůtu o stažení zbraní Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.