Přehled zpráv BBC: Pokus o převrat v Burundi se nezdařil; Kuba a USA obnoví své ambasády

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že pokus o svržení prezidenta ve středoafrickém Burundi se podle jednoho z povstaleckých vůdců nezdařil. Během dnešního dne se čeká prezidentovo vyjádření. BBC také informuje o jednání Spojených států a Kuby o obnově svých ambasád, které se uskuteční příští týden ve čtvrtek.

Thajské úřady přesměrovaly loď s asi třemi stovkami uprchlíků, která před týdnem uvízla nedaleko pobřeží. Převaděči z plavidla uprchli a zastavili jeho motor. Úřady motor opravily, rozdaly jídlo a nasměrovaly loď na jih. Podle nich uprchlíci nechtěli přistát, ale pokračovat dále do Malajsie. Indonésie, Thajsko a Malajsie uprchlické lodě odmítají. 

Převrat ve středoafrickém Burundi se podle jednoho z vůdců povstalců nezdařil. Jeden z původně armádních generálů, kteří se pokusili převzít moc v zemi, přiznal, že pokus o svržení prezidenta selhal. Ve čtvrtek docházelo v hlavním městě k násilným potyčkám. Nejméně pět vojáků při nich přišlo o život. Pokus o převrat následoval po několikatýdenních protestech proti rozhodnutí stávajícího prezidenta kandidovat do třetího volebního období, což ústava země v současnosti neumožňuje. V následujících hodinách se očekává prezidentovo vyjádření.

Americký prezident Obama ubezpečil spojence z Perského zálivu o podpoře a případném nasazení vojenské síly, pokud by to bylo nutné. Ujištění přichází v době zvyšujícího se napětí s Íránem. Obama na schůzce ve Spojených státech uvedl, že jaderná dohoda s Íránem nepředstavuje pro země Perského zálivu ohrožení. Ve společném prohlášení podepsaném zástupci šesti zemí se objevily kromě závazku spojenectví v boji proti destabilizačním snahám Íránu i závazky nové spolupráce v mnoha oblastech včetně boje proti terorismu či zajištění bezpečnosti na moři. Některé země žádaly od amerického prezidenta také formální dohodu o obraně.

Zástupci rozděleného Kypru by se měli vrátit k mírovým jednáním, která se snaží zprostředkovat Organizace spojených národů. Jednání byla přerušena loni. Představitelé turecké a řecké části ostrova by měli znovu začít jednat v neutrální zóně v hlavním městě. Oznámení o pátečním jednání následovalo po pondělní schůzce. Ostrov je rozdělen od roku 1974.

Podle amerického ministerstva zahraničí se příští čtvrtek sejdou američtí a kubánští vyjednavači, aby domluvili obnovu ambasád v hlavních městech obou zemích. V uplynulých měsících se vztahy mezi oběma zeměmi zlepšily. Americké embargo nicméně nadále platí. Americký prezident Obama nicméně minulý měsíc prohlásil, že Kuba bude vyřazena ze seznamu zemí podporujících terorismus.

Kolumbijská národní rada pro léčiva se rozhodla pro zákaz používání kontroverzního herbicidu glyfosátu na plantážích koky. Stalo se tak po varování, že se patrně jedná o karcinogenní látku.

Hnutí Islámský stát zveřejnilo zvukovou zprávu, která má pocházet od jejího vůdce Abú Bakra al-Bagdádiho. Pokud by se to potvrdilo, jednalo by se o jeho první zprávu za několik měsíců. O jeho osudu po náletech Spojených států amerických a spojenců nebylo dosud nic známo.

Dva dny poté, co si vykolejení vlaku ve Spojených státech amerických vyžádalo osm lidských životů, prohlásil prezident Obama, že země musí více investovat do infrastruktury. Příčina vlakového neštěstí zatím není známa. Při nehodě se zranilo přes dvě stě lidí.

Policie v Mosambiku na jihovýchodě Afriky zadržela v domě čínského občana 1,3 tuny nosorožčích rohů a slonoviny. Pocházejí z ilegálního lovu více než dvou set zvířat.

Američtí vědci oznámili, že objevili první teplokrevnou rybu. Ta je schopna udržet si tělesnou teplotu asi o pět stupňů vyšší než je teplota okolní vody. Ve srovnání s chladnokrevnými rybami může lépe využívat schopnosti mozku a její svaly jsou aktivnější.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Pokus o převrat v Burundi se nezdařil; Kuba a USA obnoví své ambasády Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ING Bance v Česku loni vzrostl zisk o 64 procent

    Byznys ·

    Tuzemské pobočce ING Bank loni stoupl čistý zisk na 344 milionů korun. V meziročním srovnání jde o čtyřiašedesátiprocentní nárůst. Celková výše aktiv se bance loni sní…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.