Přehled zpráv BBC: Příliv zahraničních bojovníků do IS či Al-Káidy je nejvyšší v historii

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o varování Organizace spojených národů před tím, že příliv zahraničních bojovníků připojujících se k radikálním skupinám jako je Al-Káida nebo Islámský stát, je vyšší než kdykoliv v minulosti. BBC se dále zmiňuje o potopení rybářské lodi u Kamčatského poloostrova v Rusku. Při nehodě zemřelo nejméně 54 lidí. 

Podle zprávy Organizace spojených národů (OSN) je příliv zahraničních bojovníků, kteří se přidávají ke skupinám jako je například Al-Káida nebo Islámský stát, vyšší než kdykoliv v historii a představuje hrozbu pro celosvětovou bezpečnost. Podle analýzy OSN se v období od poloviny loňského roku do letošního března počet zahraničních bojovníků v radikálních skupinách zvýšil o více než 70 procent.

Nejméně 54 lidí zemřelo poté, co se u Kamčatského poloostrova v Rusku potopila velká rybářská loď. Podle ruských médií bylo na palubě celkem 132 lidí. Zatím se podařilo zachránit 63 osob, ale většina z nich se nachází kvůli pobytu v chladné vodě v kritickém stavu.

Podle očitých svědků došlo k zintenzivnění bojů s rebely v jemenském městě Aden. Rebelové z řad Hútíů se snaží převzít kontrolu nad městem. Podle obyvatel města jsou na střechách domů povstalečtí ostřelovači a v ulicích města leží mrtví lidé.

Jihokorejská vláda má zaplatit 380 tisíc dolarů jako odškodnění za každého z 250 studentů, kteří zemřeli při potopení jihokorejského trajektu v dubnu 2014. Většina lidí, kteří při této katastrofě zemřeli, byli studenti. Pozůstalí po ostatních obětech budou odškodněni také, částka se ale bude odvíjet od věku a příjmu obětí.

Americký prezident Barack Obama hovořil s nově zvoleným nigerijským prezidentem Muhammadem Buharim i s odcházejícím prezidentem Goodluckem Jonathanem a pochválil je za jejich vůdcovství během prezidentských voleb. Nově zvolený nigerijský prezident Buhari ujistil zahraniční vlády, že se Nigérie stane silnějším hráčem v celosvětovém boji proti terorismu.

Rodiny 43 studentů, kteří se od září 2014 pohřešují v oblasti jižního Mexika, se obrátily na vůdce drogového gangu s prosbou, aby jim pomohl najít jejich děti. Rodiny studentů tvrdí, že nedůvěřují policejnímu vyšetřování.

Policie v australském státě Queensland vyšetřuje nález ostatků minimálně pětapadesáti anglických chrtů u města Bundaberg. V současné době probíhají pitvy mrtvých zvířat.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Příliv zahraničních bojovníků do IS či Al-Káidy je nejvyšší v historii

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.