Přehled zpráv BBC: Příčinou pádu ruského letadla byl pravděpodobně výbuch bomby

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že příčinou pádu ruského letadla v Egyptě je pravděpodobně výbuch bomby na palubě. Uvedly to britské úřady s odvoláním na závěry tajných služeb. BBC také informuje o tom, že Mexiko je na cestě k legalizaci marihuany. Nejvyšší soud v Mexiku totiž rozhodl, že pěstování a konzumace marihuany je legální. 

Zástupci Velké Británie uvedli, že na základě závěrů tajných služeb považují za pravděpodobné, že se ruské letadlo v Egyptě zřítilo kvůli výbuchu bomby na palubě. Při sobotní nehodě přišlo o život všech 224 lidí na palubě. Britské letecké společnosti v reakci na nové informace zrušily veškeré lety z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch i do něj. Egypt popřel informace o tom, že by do pádu letadla měl být zapojen Islámský stát. Ruští vyšetřovatelé se k havárii zatím nevyjádřili.

Prezident Číny Si Ťin-pching zahajuje dvoudenní návštěvu Vietnamu. Obě země se pokusí zlepšit vzájemné vztahy v době sporů kvůli územním nárokům v Jihočínském moři. Čínský prezident Si Ťin-pching se po skončení návštěvy Vietnamu v sobotu sejde také se svým tchajwanským protějškem. Bude se jednat o historicky první setkání nejvyšších představitelů těchto zemí od konce občanské války v roce 1949. Jednání se zaměří především na situaci v Tchajwanském průlivu. Čína považuje Tchaj-wan za své svrchované území. Hrozí nasazením armády, pokud se ostrov pokusí získat úplnou nezávislost. Na Tchaj-wanu se budou za tři měsíce konat volby. Čína se obává, že by je mohla vyhrát opoziční strana, která nezávislost podporuje.

Rozhodnutí nejvyššího soudu v Mexiku by mohlo uvolnit cestu k legalizaci marihuany v zemi. Soud rozhodl, že pěstování a konzumace marihuany je legální. Obchod s touto drogou však posle soudu stojí mimo zákon. Závěr soudu se však nyní vztahuje pouze na čtyři osoby, které případ otevřely. Mexiko má dlouhodobě problémy s násilím ze strany drogových kartelů. Rozhodnutí soudu je tedy pro zemi v tomto ohledu významné.

V Myanmaru se budou v neděli konat parlamentní volby. O hlasy se uchází přes devadesát stran. Pouze dvě z nich ale mají podle BBC reálnou šanci na vytvoření nové vlády. Hlavní představitelka opozice, Su Ťij, uvedla, že pokud její strana vyhraje, bude mít ona sama vliv na rozhodování prezidenta a povede vládu. Řekla to navzdory tomu, že jí současná ústava brání stát se hlavou státu. Půjde o první volby v Myanmaru od roku 2011, kdy po téměř padesáti letech vojenského diktátorského režimu vládu v zemi převzala civilní vláda.

Zářijová smrt amerického policisty při výkonu služby ve státě Illinois byla podle policie důkladně naplánovanou sebevraždou. Policie se domnívá, že muž byl zapleten do rozkrádání peněz z policejního fondu.

Africká Sierra Leone oslavuje konec epidemie krvácivé horečky ebola. Lékaři bez hranic však upozorňují, že problém v zemi nekončí, protože až osmdesát procent pacientů, kteří se z nemoci vyléčili, trpí i nadále zdravotními problémy. Jedná se především o bolesti kloubů a únavu. Není zatím jasné, proč se u nich tyto komplikace objevují. Významným problémem je také stigmatizace takových lidí ve společnosti.

Ústavní soud v Kolumbii připustil adopci dětí pro páry stejného pohlaví. Uvedl, že adopční agentury nemohou diskriminovat žadatele na základě sexuální orientace.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

Přehled zpráv BBC: Příčinou pádu ruského letadla byl pravděpodobně výbuch bomby Foto: ČTK/AP/Maxim Grigoriev

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.