Přehled zpráv BBC: OSN selhala při ochraně civilistů; IS používá jako zbraň plynný chlór

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Rada bezpečnosti OSN podle jedenadvaceti humanitárních organizací selhala při realizaci rozhodnutí týkajících se ochrany civilistů v Sýrii. BBC se dále zmiňuje o videu, ze kterého je zřejmé, že Islámský stát používá v Iráku jako zbraň plynný chlór. 

Podle zprávy, kterou zveřejnila skupina jedenadvaceti humanitárních organizací, selhala Rada bezpečnosti OSN při realizaci rozhodnutí týkajících se ochrany civilistů v Sýrii. Humanitární organizace tvrdí, že pro syrské civilisty byl rok 2014 nejhorším rokem, přičemž konflikt v zemi trvá už pět let. Podle generálního tajemníka OSN ale dlouhodobé řešení zůstává v rukou politiků. Zpráva dále obviňuje významné státy světa z toho, že Sýrii neposkytly vlastní pomoc.

Zaměstnanci britské BBC mají k dispozici video, ze kterého je zřejmé, že příslušníci hnutí Islámský stát používají v Iráku jako zbraň plynný chlór. Podle irácké vlády džihádisté používají malá množství této chemikálie při útocích na irácké ozbrojené složky, které se snaží dostat příslušníky hnutí Islámský stát ze země.

Nový prezident Srí Lanky Maithripala Sirisena řekl, že by chtěl do měsíce zahájit vyšetřování válečných zločinů, ke kterým v zemi došlo během občanské války. Prezident Sirisena dále řekl, že se vyšetřování navzdory mezinárodnímu tlaku nebudou účastnit vyšetřovatelé z OSN. Srílanské armádě se v roce 2009 podařilo porazit separatistické hnutí Tamilští tygři, čímž byl ukončen ozbrojený konflikt, který trval 26 let.

Ředitel policie v americkém městě Ferguson ve státě Missouri podal demisi. Došlo k tomu poté, kdy byla zveřejněna federální zpráva, podle které je v právě v tomto policejním oddělení mezi policisty rozšířen rasismus. Ve Fergusonu se začalo vyšetřovat poté, co policista bílé pleti v srpnu loňského roku zastřelil neozbrojeného černošského mladíka.

Austrálie nabídla pokrytí nákladů spojených s doživotním trestem odnětí svobody pro dva australské občany, kteří byli v Indonésii odsouzeni k trestu smrti za pašování drog. Datum vykonání trestu smrti ještě nebylo stanoveno. Australská ministryně zahraničních věcí již dříve nabídla indonéské vládě výměnu vězňů, ale Indonésie ji odmítla.

Podle zprávy mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International jsou fyzicky postižení lidé v Somálsku vystaveni vyššímu riziku napadení, znásilnění nebo násilného vyhnání ze svých domovů. Amnesty International proto vyzvala somálskou vládu, aby pro jejich ochranu udělala více.

Tajná služba Spojených států amerických vyšetřuje dva agenty, kteří se měli účastnit incidentu, během kterého došlo ke nehodě vozu v areálu Bílého domu. Podle mluvčího Tajné služby došlo ke kolizi 4. března ve večerních hodinách. Americký deník The Washington Post napsal, že agenti vjeli po předchozím požití alkoholu na večírku s vozem přímo do bezpečnostních zátaras u Bílého domu. Tato nehoda je již několikátým incidentem souvisejícím s agenturou, která má zabezpečovat ochranu amerického prezidenta Baracka Obamy. 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: OSN selhala při ochraně civilistů; IS používá jako zbraň plynný chlór Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Koruna je k dolaru nejslabší za 11 let

    Byznys ·

    Česká měna se dostala k americkému dolaru na nejnižší úroveň za téměř 11 let. Jeden dolar se včera v závěru obchodování prodával za 25,78 Kč. Koruna vůči dolaru od zač…

  2. Ericsson propustí ve Švédsku 2200 zaměstnanců

    Byznys ·

    Výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson plánuje v rámci snižování nákladů propustit ve Švédsku 2200 lidí. To představuje zhruba dvě procenta jeho celkové pracovní …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.