Přehled zpráv BBC: Organizace pro osvobození Palestiny ukončí spolupráci s Izraelem

Rozhlasové vysílaní BBC World Service informuje o tom, že Organizace pro osvobození Palestiny se rozhodla ukončit bezpečnostní spolupráci s Izraelem. BBC dále informuje o tom, že jihokorejská policie připravuje obvinění muže, který včera nožem napadl velvyslance USA. 

Organizace pro osvobození Palestiny se rozhodla ukončit bezpečnostní spolupráci s Izraelem zahájenou v roce 1993. V praxi takové rozhodnutí znamená ukončení sdílení informací zpravodajských služeb v záležitostech týkajících se militantních hnutí jako je například Hamás. Rozhodnutí Organizace pro osvobození Palestiny je podle BBC důsledkem zhoršujících se vztahů mezi Izraelem a Palestinou.

Podle informací iráckých úřadů začali členové Islámského státu pomocí těžké techniky ničit historické památky ve starověkém asyrském městě Nimrúd. Město Nimrúd bylo založeno ve 13. století před naším letopočtem, nachází se přibližně 30 kilometrů od Mosulu a jedná se o jedno z nejdůležitějších historických míst v zemi.

Hollywoodský herec Harrison Ford byl s poraněním hlavy ošetřen v nemocnici v Los Angeles poté, kdy se svým soukromým letadlem havaroval při nouzovém přistání na golfovém hřišti. Dvaasedmdesátiletý herec letadlo pilotoval a byl jedinou osobou na palubě stroje.

Jihokorejská policie připravuje podklady pro vznesení obvinění proti muži, který včera nožem napadl velvyslance USA v Jižní Koreji. Obvinění by mimo jiné mělo zahrnovat pokus o vraždu. Americký velvyslanec Mark Lippert se z útoku zotavuje v nemocnici. Útočník během útoku vyzýval ke sjednocení Severní a Jižní Korey. V Jižní Koreji podle BBC existuje skupina osob, podle kterých jsou Spojené státy hlavní překážkou pro sjednocení rozděleného korejského poloostrova. Útočník, který byl ihned po včerejším incidentu vzat do vazby, řekl, že neměl v úmyslu velvyslance zabít.

Čínská policie zastřelila jednu osobu a dalších několik zatkla poté, co útočníci začali nožem napadat kolemjdoucí během ranní dopravní špičky na rušném vlakovém nádraží v čínském městě Guangzhou. Nejméně devět dalších osob bylo během útoků zraněno. Motiv činu zatím není znám.

Mexičtí horolezci zahájili expedici, jejímž cílem je dostat se k mumifikovanému tělu, které bylo spatřeno u vrcholu nejvyšší mexické hory. Zatím se má se za to, že se jedná o tělo horolezce, kterého před více než padesáti lety pohřbila lavina.

Americká sonda Dawn dnes vstoupí na oběžnou dráhu trpasličí planetky Ceres, která se nachází v pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA vyslal sondu Dawn k planetce Ceres před více než sedmi lety a jejím úkolem je prozkoumat dva největší objekty hlavního pásu asteroidů naší sluneční soustavy. Sonda teď bude více než rok prozkoumávat povrch planetky Ceres.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Organizace pro osvobození Palestiny ukončí spolupráci s Izraelem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Euro je vůči dolaru nejníže za 11 a půl roku

    Byznys ·

    Jednotná evropská měna se včera propadla na novou nejnižší hodnotu vůči dolaru. Jedno euro se prodávalo za méně než 1,1 dolaru, což je nejméně od září 2003. Jednotná e…

  2. Nezaměstnanost ve Francii vzrostla na 10,4 procenta

    Společnost ·

    Nezaměstnanost ve Francii v loňském čtvrtém čtvrtletí loni vzrostla na 10,4 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí tak vstoupla podle dnešní zprávy francouzského stati…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.