Přehled zpráv BBC: Obama zkritizoval útok na policisty ve Fergusonu; Na Haiti se uskuteční volby

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že americký prezident Barack Obama odsoudil útok na dva policisty v americkém městě Ferguson ve státě Missouri. Dále se zmiňuje o novém termínu voleb na Haiti, které se měly uskutečnit již před třemi lety. 

Americký prezident Barack Obama odsoudil útok na dva policisty v americkém městě Ferguson ve státě Missouri. Podle Obamy jsou ti, kteří na policisty stříleli, zločinci, kteří musí být zatčeni. Americký prezident uznává, že situace ve městě je s ohledem na nedávné události složitá a že nahrávala uskutečnění demonstrace. Pro spáchaný trestný čin ale podle něj není omluvy.

Volební úředníci na Haiti stanovili datum konání voleb, jež se původně měly uskutečnit už před třemi lety. Odkládání voleb v zemi způsobilo velké a dlouhodobé nepokoje. Volby do dvou třetin senátu a do parlamentu se budou konat 9. srpna a prezidentské volby budou následovat 25. října. Současný haitský prezident podle ústavy na post prezidenta kandidovat nemůže. Opozice jej navíc obviňuje ze zneužívání pravomocí. Haitský parlament byl v lednu rozpuštěn právě kvůli neschopnosti uspořádat volby, čímž se země dostala do stavu, kdy nemá funkční vládu.

Mexiko, které je největším nákupčím drůbeže z USA, vydalo zákaz dovozu drůbeže z amerického státu Arkansas. Americké úřady totiž potvrdily, že v Arkansasu objevily případy ptačí chřipky. Evropská unie spolu s dalšími státy také zpřísnila omezení týkající se dovozu drůbeže.

Velká Británie se stala prvním významným západním státem, který požádal o členství v nově vznikající Asijské infrastrukturně-investiční bance. Nová banka má silnou podporu ze strany Číny a mohla by proto podle BBC představovat konkurenci pro Světovou banku. Nově vznikající asijská banka si klade za cíl půjčovat peníze pro infrastrukturu související s regionálními projekty. Nicméně existují i obavy, že by Čína banku mohla využívat za účelem podpory svých vlastních zájmů.

Brazilská policie zatkla italského spisovatele na útěku odsouzeného v Itálii za vraždu. Cesare Battisti získal azyl v Brazílii před čtyřmi lety, soudce ale před několika dny rozhodl, že by Battisti měl být deportován do své rodné země, aby nastoupil k výkonu trestu. Spisovatel tvrdí, že sice byl v sedmdesátých letech členem radikálního levicového hnutí, ale že nikoho nezabil.

Britské banky testují používání monitorů na srdeční tep, které by umožňovaly ověřit totožnost klientů. Lidé by díky nim měli přístup ke svým účtům bez použití hesla. Srdeční rytmus každého člověka má totiž zcela unikátní vzorec, který je velmi těžké jakkoli zkopírovat.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Obama zkritizoval útok na policisty ve Fergusonu; Na Haiti se uskuteční volby Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.