Přehled zpráv BBC: Čínské akcie se propadly už o 30 %; USA obnovují spolupráci s Vietnamem

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že čínské akcie pokračují v poklesu navzdory snahám regulátorů stabilizovat trh. Od poloviny června se čínské akciové trhy propadly už o třicet procent. BBC dále informuje o tom, že Barack Obama se jako první americký prezident po 20 letech sešel s vůdcem komunistické strany Vietnamu.

Předseda Evropské rady Donald Tusk po krizovém jednání v Bruselu oznámil, že Řecko musí nejpozději do pátečního rána předložit nový návrh dohody s věřiteli. Zároveň na neděli svolal summit všech zemí Evropské unie. Podle jeho slov se jedná o nejzásadnější okamžik v dějinách eurozóny. Země eurozóny předpokládaly, že poté, co řečtí voliči v nedělním referendu odmítli nabídku věřitelů, předloží země nový návrh už v úterý. To se ale nestalo. Pokud se Řecko s věřiteli nedohodne, hrozí mu v pondělí bankrot.

Cena čínských akcií po středečním zahájení obchodování i nadále klesá. Propad pokračuje navzdory snahám čínských regulátorů stabilizovat volatilní trh. Od poloviny června se trhy propadly už o třicet procent. Čína se zřejmě snaží zasáhnout z obavy před dopadem vývoje na akciových trzích na celou ekonomiku. Propad akciových trhů často negativně ovlivňuje spotřebitelské výdaje.

Americký úřad pro vyšetřování FBI uveřejnil výzvu ve snaze identifikovat více než 240 obětí muže, který na internetu nutil nezletilé dívky, aby mu posílaly intimní snímky. Úřad se obává, že ne všechny oběti vědí, že se už nemusejí bát. Jednatřicetiletý Lucas Michael Chansler se vydával za patnáctiletého a přesvědčoval dívky, aby mu na webovou kameru ukázaly ňadra. Poté je vydíral a nutil, aby mu posílaly další snímky. Loni byl odsouzen k více než sto letům vězení za výrobu dětské pornografie.

Americká média uveřejnila informace o tom, že armáda Spojených států do konce roku 2017 sníží počet vojáků o čtyřicet tisíc. V rámci tohoto úsporného opatření bude zrušeno také sedmnáct tisíc dalších civilních míst v armádě. Předpokládá se, že plán bude oficiálně oznámen ještě tento týden. Americká armáda by pak měla asi 450 tisíc vojáků. Škrty se dotknou patrně všech současných misí. 

Americký prezident Barack Obama jednal v Bílém domě s vůdcem komunistické strany Vietnamu. Jednalo se o první obdobnou schůzku od doby, kdy obě země před dvaceti lety obnovily vzájemné vztahy. Podle Obamových slov navzdory rozdílným politickým názorům země prohlubují spolupráci. V červenci uplyne čtyřicet let od konce války ve Vietnamu.

Prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová reagovala odmítavě na výzvu opozice, která žádala její rezignaci. Prezidentka čelí obvinění v souvislosti s korupčním skandálem ropné společnosti Petrobras, kde sedm let zastávala funkci předsedkyně představenstva. Prezidentka zahájila své druhé funkční období letos v lednu a v rozhovoru pro tisk nyní uvedla, že je odhodlaná ho i dokončit.

Podle zpráv ze Severní Koreje nechal vůdce Kim Čong-Un popravit ředitele želví farmy, kterou navštívil v květnu. Při návštěvě se netajil rozhořčením nad jejím fungováním. Ředitele viní ze smrti zvířat. Jeho zastánci naopak poukazují na to, že za nedostatek vody a potravy mohou časté výpadky proudu a nedostatečné zásobování.

Značné území na jihu Pákistánu zůstalo v úterý v noci bez elektrického proudu. Výpadek proudu nejvíce postihl přístavní město Karáčí s dvaceti miliony obyvatel. Výpadek podle vyjádření elektrárny způsobila chyba distribučního systému. Výpadky elektrického proudu jsou v Pákistánu běžné kvůli celkovému nedostatku elektřiny.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Čínské akcie se propadly už o 30 %; USA obnovují spolupráci s Vietnamem Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

  2. Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv

    ·

    ​​​​Řecká ekonomická krize trvá už přes 5 let a po nedělním referendu je budoucnost země stále nejasná. To však neplatí pro řeckou kinematografii, která na 50. ročníku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.