Přehled zpráv BBC: Netanjahův Likud vyhrál izraelské volby; Sýrie sestřelila americký dron

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že politická strana Likud současného premiéra Benjamina Netanjahua vyhrála izraelské volby. Porazila svého středově-levicového rivala Sionistický svaz. BBC se dále zmiňuje o zprávě syrské vlády, která tvrdí, že sestřelila americký bezpilotní letoun. 

Podle nejnovějších informací izraelských médií získal současný izraelský premiér Benjamin Netanjahu spolu se svou stranou Likud rozhodující náskok před svým hlavním politickým rivalem a vyhrál včerejší volby. Předchozí průběžné výsledky naznačovaly, že volby dopadnou politickou remízou mezi Likudem a středově-levicovým Sionistickým svazem. Po sečtení většiny volebních hlasů ale výsledky naznačují, že strana Likud získala celkem 29 křesel v parlamentu a Sionistický svaz 24. 

Sýrie tvrdí, že se jí u města Latakia, které je baštou syrského prezidenta Bašára Asada, podařilo sestřelit americký dron. Americké úřady potvrdily, že s průzkumným bezpilotním letounem ztratily kontakt. Není ale jasné, jestli byl opravdu sestřelen. Státní televize odvysílala záběry, na kterých je zachyceno nakládání trosek dronu na nákladní automobil. Pokud bude sestřelení neozbrojeného dronu potvrzeno, bude to poprvé, kdy syrská armáda od zahájení útoků proti Islámskému státu zaútočila na americké vojenské síly.

Tajná služba Spojených států amerických, která odpovídá za bezpečnost amerického prezidenta Baracka Obamy provádí testování obálky, která byla doručena do Bílého domu a která by mohla obsahovat kyanid. Vstupní screeningové testy odhalily stopy tohoto jedu. Tajná služba prohlásila, že událost zatím nebude dále komentovat. 

Na souostroví Vanuatu, které před několika dny zasáhl ničivý cyklon, se konečně začíná dostávat humanitární pomoc. Podle záchranářů a humanitárních pracovníků, kterým se včera podařilo dostat na místa postižená přírodní katastrofou, bude zapotřebí masivní pomoci, a to po dobu několika týdnů.

Závěry dlouhodobé studie uskutečněné v Brazílii naznačují, že existuje spojení mezi kojením a inteligencí kojeného dítěte. Podle odborníků výsledky studie podporují stávající doporučení, že by děti měly být kojeny nejméně po dobu prvních šesti měsíců života. Z dětí, kterým je dopřáno delší kojení, se podle studie stávají inteligentnější dospělí lidé s lepším vzděláním a vyššími příjmy. Vypadá to, že delší období příjmu mastných kyselin obsažených v mateřském mléce, které jsou zcela zásadní pro rozvoj mozku, podporuje vyšší inteligenci. Matky by nicméně měly podle autorů studie mít stále možnost volby, zda kojit či nikoli.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Netanjahův Likud vyhrál izraelské volby; Sýrie sestřelila americký dron Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.