Přehled zpráv BBC: Čína se podle USA snaží zvětšovat svůj námořní vliv

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že se v Beringově moři nachází celkem pět čínských válečných lodí. Podle Spojených států je to jasný důkaz toho, že se Čína snaží zvětšovat svůj vliv na moři. BBC v souvislosti s Čínou dále informuje o tom, že se v Pekingu u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války koná vojenská přehlídka. V rámci oslav slíbil čínský prezident Si Ťin-pching snížit počet vojáků v čínské armádě.

V Pekingu se dnes u příležitosti 70 let od ukončení druhé světové války koná velkolepá slavnostní vojenská přehlídka. Čínský prezident ve svém projevu slíbil snížit počet vojáků v čínské armádě o 300 000 a řekl, že „totální“ vítězství Číny nad Japonskem pomohlo Číně při budování pověsti významného světového státu. Podle tchajwanského korespondenta britské rozhlasové a televizní stanice však Čína čelí kritice ze strany tchajwanského prezidenta, a to kvůli tomu, že vytváří dojem, že Japonsko v druhé světové válce porazila Komunistická strana Číny.

Podle oficiálních informací ze Spojených států amerických se v Beringově moři mezi Spojenými státy a Ruskem nachází celkem pět čínských válečných lodí. Je to vůbec první výskyt čínského námořnictva v této oblasti a podle USA se jedná o další projev toho, že Čína se snaží zvětšovat svůj námořní vliv. Podle mluvčího Bílého domu jsou úmysly posádek těchto lodí nejasné.

Maďarského premiéra Viktora Orbána čeká v blízké době setkání s vůdci členských zemí Evropské unie. Maďarsko je jednou ze zemí EU z oblasti východní a střední Evropy, která odmítá plán unie na rovnoměrné rozdělení žadatelů o azyl. Tohoto plánu by se měly účastnit všechny členské země EU s výjimkou Velké Británie, Irska a Dánska.

Podle představitelů Dětského fondu Organizace spojených národů UNICEF nechodí do školy v důsledku konfliktů na Blízkém východě a v oblasti severní Afriky více než 13 milionů dětí. Podle oblastního ředitele UNICEF považuje mnoho uprchlíků vzdělání svých dětí za hlavní důvod pro odchod ze zemí jako je například Sýrie či Libye.

Prezident Spojených států amerických Barack Obama se stal prvním americkým prezidentem, který navštívil oblast Arktidy. Stalo se tak v rámci třídenní cesty na Aljašku. Včera ve svém projevu zdůraznil problematiku klimatických změn.

Ze závěrů nového výzkumu vyplývá, že se na planetě Zemi se nachází přibližně 3 biliony stromů, což je sedmkrát více, než se odhadovalo. Podle jednoho z vědců se z hlediska globálního oteplování nejedná ani o dobrou, ani o špatnou zprávu. Závěry výzkumu by však podle něj mohly pomoci při stanovování nových strategií.

Přehled zpráv BBC: Čína se podle USA snaží zvětšovat svůj námořní vliv Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.