Přehled zpráv BBC: Na cestu kolem světa poprvé vzlétl letoun na solární pohon

Rozhlasové vysílaní BBC World Service uvedlo, že z Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech se vydal na první cestu kolem světa letoun Solar Impulse 2, který nepotřebuje žádné palivo. Je totiž poháněn energií ze slunce. BBC dále informuje o 18 lidech zadržených v severovýchodní Indii kvůli tomu, že zlynčovali muže odsouzeného za opakované znásilnění devatenáctileté dívky. 

Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 dnes brzy ráno vzlétl z Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Se dvěma piloty, kteří se budou při řízení střídat, se pokusí o první cestu kolem světa bez paliva. Cesta má trvat celkem pět měsíců, vlastní let zabere 25 dní; první zastávka bude v Ománu. Stroj má na svém povrchu více než 17 tisíc fotovoltaických článků, ze kterých se za pomoci lithiových baterií dostává energie do motorů. Švýcarští piloti v neděli vyjádřili naději, že jejich let podpoří rozvoj nových technologií šetrných k životnímu prostředí.

Policie v severovýchodní Indii zadržela 18 lidí v souvislosti se zlynčováním muže odsouzeného za znásilnění. Dav ve městě Dimapur ve státě Nagaland muže svlékl z oblečení, táhl ho ulicemi a nakonec ho oběsil. Od té doby kontrolují ulice města stovky lidí. V neděli byl proto v souvislosti s nepokoji vyhlášen zákaz vycházení. Zlynčovaný muž byl v únoru odsouzen za opakované znásilnění devatenáctileté dívky.

Při útoku muže v japonském městě Sumoto zemřelo pět lidí. Důvody, proč čtyřicetiletý útočník dnes ráno místního času zabíjel na místní farmě, nejsou zatím jasné. Muže, který se k činu přiznal, zadržela policie.

Moskevský soud vznesl obžalobu proti dvěma mužům v souvislosti s vraždou ruského opozičního předáka Borise Němcova. Jeden z dvojice obviněných, Zaur Dadajev, podle soudu účast na vraždě přiznal. Dadajev i druhý obžalovaný, Anzor Gubašev, jsou podle ruských médií Čečenci. Další tři podezřelí v neděli také stanuli před soudem a zůstávají ve vazbě. Pětapadesátiletý Němcov byl zabit střelami do zad při procházce s přítelkyní.

Ozbrojené složky z Nigeru a Čadu zahájily pozemní i leteckou ofenzívu proti radikálním islamistům z hnutí Boko Haram na severu Nigérie. Těžké boje se odehrávají ve státě Borno poblíž hranice Nigérie s Nigerem. Extremisté z Boko Haram v sobotu slíbili věrnost Islámskému státu, který obsadil části území v Iráku a Sýrii. Boko Haram se na severu Nigérie snaží vytvořit vlastní stát s přísnými islámskými pravidly, podobně jako Islámský stát v Sýrii a v Iráku. Při útocích islamistů za posledních šest let zahynulo v Nigérii asi 13 tisíc lidí.

Saúdskoarabské úřady vyjádřily podle svých slov překvapení a zděšení nad mezinárodní mediální kritikou v souvislosti s případem saúdskoarabského bloggera, který byl zbičován kvůli kritice islámu. Raíf Badaví byl loni odsouzen k tisíci ranám bičem a deseti letům vězení. V lednu dostal prvních 50 ran, což vyvolalo mezinárodní kritiku. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí označilo jakékoliv vměšování do vnitřních záležitostí státu za nepřípustné.

Osmnáctiměsíční holčička v americkém Utahu přežila 14 hodin v autě, se kterým její matka havarovala a spadla do řeky. Holčička byla po celou dobu obrácena hlavou dolů, zatímco převráceným autem protékala voda. Matka dívky při nehodě zemřela. Holčičku zachránil místní rybář. Dívka je nyní ve stabilizovaném stavu v nemocnici.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

Přehled zpráv BBC: Na cestu kolem světa poprvé vzlétl letoun na solární pohon Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Ceny ropy kvůli rostoucím zásobám opět klesnou

  Byznys ·

  Nedávná obnova růstu cen ropy z šestiletých minim nebude mít dlouhého trvání a vrátí se díky rostoucím zásobám opět k poklesu. Agentura Reuters uvedla prognózy banky G…

 2. ECB dnes zahájí nákupy vládních dluhopisů

  Byznys ·

  Evropská centrální banka (ECB) dnes zahájí takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky. Jde o rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů s cílem…

 3. Babiš odmítá rozdělení Ukrajiny na dva státy

  Společnost ·

  Podle vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše Česko nesouhlasí s rozdělením Ukrajiny na dvě země, protože země v roce 1938 zažila podobnou zkušenost. Odpovědě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.