Přehled zpráv BBC: Královna Alžběta se stane nejdéle panujícím britským vladařem

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že trvání vlády britské královny Alžběty II. dnes překročí 63 let a 7 měsíců. Stane se tak nejdéle panujícím britským vladařem. BBC dále informuje o tom, že míra dětské úmrtnosti klesla za posledních 25 let téměř o polovinu. Vyplývá to ze zprávy Světové zdravotnické organizace a Dětského fondu OSN UNICEF.

Britská královna Alžběta se stává nejdéle panujícím britským vladařem. Délka trvání její vlády dnes překročí 63 let a 7 měsíců, tedy dobu, po kterou vládla její praprababička Královna Viktorie. Královna Alžběta, které je 89 let a jejíž vláda do dnešního dne trvala celkem 23 226 dnů, je v současné době na návštěvě Skotska, kde se zúčastní otevření nového úseku železn

Na rádiu Zet také hovořil o královně Alžbětě II. profesor Martin Kovář, historik moderních dějin a ředitel Ústavu světových dějin Filozofické fakulty. Ten mimo jiné v komentáři řekl, že královna se v současné době těší respektu, jako málokdy v celé době svého panování. „Je ostrovem jistoty ve světě plném nejistot. Je tím, k čemu se Britové mohou upnout, s čím se mohou identifikovat,“ řekl. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky může Maďarsko do konce příštího týdne očekávat dalších přibližně 40 000 migrantů, kteří se neustále snaží dostat z Řecka a Srbska směrem na sever. Regionální koordinátor Úřadu v Budapešti řekl, že by Maďarsko mělo zlepšit systém registrace migrantů a že OSN poskytne migrantům deky a další potřeby. Nový maďarský zákon, který ukládá přísnější tresty za nelegální překročení hranice, by podle BBC mohl být v rozporu s Úmluvou OSN o uprchlících a způsobit další chaos.

Australská vláda oznámila, že přijme dalších 12 000 uprchlíků ze Sýrie a z Iráku. Toto rozhodnutí je změnou v současné přísné australské migrační politice. Australský premiér Tony Abbott řekl, že se bude jednat o uprchlíky vyžadující stálou ochranu, jako jsou například ženy, děti a rodiny z pronásledovaných menšin, které hledaly dočasné útočiště v Jordánsku, Libanonu či Turecku.

Stovky demonstrantů s tureckými vlajkami v rukou napadly sídlo hlavní prokurdské strany v Ankaře. Budovu při útoku zapálili, ale k žádnému zranění nedošlo, přestože se v objektu v době incidentu nacházelo několik osob. Turecký premiér vyzval všechny zúčastněné ke smíru.  

Podle OSN došlo k velkému pokroku ve snižování dětské úmrtnosti. Informace vyplývají ze zprávy zveřejněné Světovou zdravotnickou organizací a Dětským fondem OSN UNICEF. Míra dětské úmrtnosti klesla za posledních 25 let téměř o polovinu a vypadá to, že v letošním roce klesne vůbec poprvé pod 6 milionů. Podle humanitárních organizací je stále zapotřebí soustředit se v této souvislosti zejména na nízkopříjmové země v subsaharské Africe.

Americkému městu Baltimore se podařilo dosáhnout předběžné dohody o vyrovnání s rodinou muže černé barvy pleti, který v dubnu letošního roku zemřel na následky zranění z policejní vazby. Výše odškodného přesáhne 6 milionů dolarů. Mužova smrt vyvolala ve městě řadu nepokojů.

Na letišti v americkém Las Vegas začalo při startu hořet letadlo společnosti British Airways se 172 lidmi na palubě. Piloti ještě stihli manévr přerušit a dostat cestující do bezpečí za pomoci nouzových skluzavek. Podle oficiálních informací došlo pouze k několika drobným poraněním. Stroj Boeing 777 mířil do Londýna.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

Přehled zpráv BBC: Královna Alžběta se stane nejdéle panujícím britským vladařem Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.