Přehled zpráv BBC: Konec epidemie MERS v Jižní Koreji; Jednání NATO o turecko-syrské hranici

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že premiér Jižní Koreje Hwang Kyo-ahn vyhlásil konec epidemie koronaviru MERS. BBC se dále zmiňuje o mimořádném zasedání v Bruselu, na kterém se sejdou zástupci členských zemí Severoatlantické aliance a budou projednávat bezpečnostní situaci na turecko-syrské hranici. 

V Bruselu se dnes kvůli bezpečnostní situaci při turecko-syrské hranici sejdou na mimořádném zasedání zástupci členských zemí Severoatlantické aliance. O setkání požádalo Turecko podle článku ustavující smlouvy NATO. Turecko v pátek začalo bombardovat pozice radikálů z organizace Islámský stát v Sýrii. Reagovalo tak na atentát, při němž 20. července v Turecku zahynulo 32 lidí, a k němuž se přihlásil právě Islámský stát. Turecké síly ale zároveň zaútočily na tábory v zemi zakázané Strany kurdských pracujících v severním Iráku. Generální tajemník NATO proto už v pondělí vzkázal, že „sebeobrana by měla být přiměřená“.

 

 

Jihokorejský premiér Hwang Kyo-ahn vyhlásil konec epidemie koronaviru MERS v Jižní Koreji. Podle předsedy vlády se v zemi nevyskytl nově nakažený pacient po 23 dní, a lidé mohou být klidní. Premiér se také omluvil za neadekvátní reakci vlády na epidemii infekce, při níž v Jižní Koreji zemřelo 36 lidí. Koronavirus MERS, který připravil o život stovky lidí především na Blízkém východě, se v Jižní Koreji objevil v květnu. Vůbec první případ onemocnění MERS na světě zaznamenali lékaři v září 2012 v Saúdské Arábii, a právě z této země pochází také většina obětí nemoci. Celosvětově se virem MERS infikovalo přes tisíc lidí.

 


Čínské úřady nechaly zavřát továrnu, která vyrobila a připravila k vývozu 41 tisíc padělků telefonů iPhone společnosti Apple. Čínská policie zadržela devět lidí. K razii došlo už v květnu, ale zprávy o ní úřady zveřejnily až o víkendu. V továrně pracovaly stovky dělníků, kteří staré součástky iPhonů montovali do přístrojů, které pak firma vydávala za nové. Podnik, který na okraji Pekingu vedl manželský pár, vydělal majitelům jen na falešných telefonech 19 milionů dolarů.

 

 

Americký prezident Barack Obama dnes v etiopském hlavním městě Addis Abeba přednese projev před zástupci Africké unie. Projev se bude týkat zejména boje proti terorismu. Obama již v pondělí pochválil Etiopii za spolupráci při potírání radikálních islamistů. Obama, kterému dnes začíná poslední den návštěvy východní Afriky, je prvním úřadujícím prezidentem USA, který navštívil Keňu i Etiopii.

 

 

Čínské akcie i dnes pokračují v propadu poté, co v pondělí zaznamenaly největší pokles za uplynulých osm let. V pondělí se čínská burza propadla o 8 procent, a to i přes vládní záchranný plán, který pomohl k nedávnému krátkodobému oživení. Čínské akcie výrazně klesají už od poloviny června. Vláda proto přijala řadu opatření, mimo jiné zakázala prodej akcií všem akcionářům s vyšším než pětiprocentním podílem ve firmě. Velká část firem registrovaných na čínském akciovém trhu navíc reagovala na propad svých cenných papírů pozastavením obchodů s nimi. Vývoj na čínské burze se dá podle BBC přirovnat k divoké jízdě na kolotoči. V období jediného roku zažili investoři obrovský růst a pak strmý pád, který se zatím nepodařilo zvrátit ani čínské vládě.

 

 

Guvernér státu New York Andrew Cuomo veřejnosti představil plán na přestavbu stárnoucích terminálů newyorského letiště LaGuardia, které patří k nejvytíženějším ve Spojených státech. Podle anket pasažérů však zároveň patří k těm nejméně příjemným letištím. Viceprezident Joe Biden dokonce LaGuardii přirovnal k letištím rozvojových zemí. Přestavba letiště má mimo jiné zvětšit prostor pro pohyb letadel o sto procent. Rekonstrukce má začít příští rok a první část opraveného letiště by se měla pasažérům otevřít v roce 2019.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Konec epidemie MERS v Jižní Koreji; Jednání NATO o turecko-syrské hranici Foto: Jina K / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Fiat Chrysler zaplatí v USA rekordní pokutu

    Byznys ·

    Americké úřady udělily automobilce Fiat Chrysler rekordní pokutu ve výši 105 milionů dolarů. Důvodem jsou chyby při svolávání vozů k opravám. Podle BBC tak mohla firma…

  2. Skotové chtějí další referendum o samostatnosti

    Společnost ·

    Vhledem k politice britského premiéra Davida Camerona je nové referendum o nezávislosti Skotska nevyhnutelné. Prohlásil to jeden z nejváženějších představitelů skotský…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.