Přehled zpráv BBC: Komunální volby ve Francii ovládl Svaz pro lidové hnutí exprezidenta Sarkozyho

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o tom, že komunální volby ve Francii ovládla opoziční pravicová koalice vedená Svazem pro lidové hnutí bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. BBC se dále zmiňuje o jednání o íránském jaderném programu, které se dnes uskuteční za účasti šesti světových mocností ve švýcarském Lausanne.

Zástupci šesti světových mocností se dnes ve švýcarském Lausanne setkají s íránským ministrem zahraničí, se kterým budou jednat o dohodě ohledně íránského jaderného programu. Podstatou dohody by měla mimo jiné být kontrola Íránu, aby se v jaderném programu nedostal blíž než rok od schopnosti produkce radioaktivních látek pro vývoj jaderné zbraně. Tato omezení by trvala nejméně deset let. Lhůta pro dosažení dohody je stanovená na zítřek.

V neděleních volbách do francouzských departementů zvítězila opoziční pravicová koalice, kterou vede Svaz pro lidové hnutí exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten podle průzkumů u voličů odcházejících z volebních místností (průzkumy zvané exit polls) ovládl nejméně 65 místních rad, což je o 14 více než v současnosti. V komunálních volbách posílila i Národní fronta Mariny Le Penové. Vládnoucí socialisté naopak ztratili kontrolu nad celkem 30 departementy.

Letoun na sluneční pohon Solar Impulse 2 v neděli večer odstartoval do další etapy na své cestě kolem světa. Z Myanmaru se nyní po trase dlouhé 1375 kilometrů, jejíž zdolání má trvat téměř 20 hodin, přesouvá do Číny. Přistání letounu ve městě Čchung-čching se čeká dnes kolem 18. hodiny středoevropského času.

Lídři zemí Arabské ligy, kteří se setkali na schůzce v egyptském Šarm aš-Šajchu, se dohodli na vytvoření společných arabských ozbrojených složek. Plán podnítila krize v Jemenu a hrozba ze strany militantních islamistů, kteří ovládají velká území v Iráku, Sýrii a Libyi. Podle analytiků ovšem může zřízení akceschopných složek trvat měsíce.

Sobotní prezidentské volby v Nigérii dopadly podle předběžných výsledků velmi těsným výsledkem. V zemi nyní probíhá sčítání hlasů. Ve volbách proti sobě stáli současný prezident Goodluck Jonathan a někdejší vůdce vojenské junty Muhammudu Buhari. Volby, při kterých Nigerijci vybírali prezidenta i poslance parlamentu, doprovázely technické potíže i násilnosti.

Francouzští specialisté dosud mezi oběťmi nehody německého airbusu izolovali 78 dílčích profilů DNA, pomocí kterých budou provádět identifikaci. Na rozsáhlé akci se v nepřístupném alpském terénu podílejí stovky lidí. Podle úřadů by ostatky obětí měly být shromážděny do konce týdne. Letoun společnosti Germanwings se 150 lidmi na palubě havaroval ve francouzských Alpách, když letěl na trase Barcelona – Düsseldorf. Panuje podezření, že letoun přivedl úmyslně k pádu druhý pilot.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Komunální volby ve Francii ovládl Svaz pro lidové hnutí exprezidenta Sarkozyho Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Evropská unie obnovuje program družic Galileo

    Tech ·

    Evropská unie včera poslala na palubě ruské rakety Sojuz na oběžnou dráhu dva satelity, které budou součástí evropského navigačního systému Galileo. Šlo o první vypušt…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.