Přehled zpráv BBC: Kolumbie zastavuje bombardování pozic rebelů z FARC

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že kolumbijský prezident Juan Manuel Santos oznámil další pozastavení bombardování pozic levicových rebelů z hnutí FARC. BBC se dále zmiňuje o varování organizace Amnesty International, která upozornila na nové íránské zákony, jež mohou vrátit práva místních žen o desítky let zpátky. 

Mírový proces v Kolumbii pokračuje. Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos oznámil, že vláda bude pokračovat s pozastavováním útoků proti rebelům z hnutí FARC i v dalším měsíci. Prezident Santos řekl, že toto rozhodnutí je uznáním skutečnosti, že jednostranné příměří, které hnutí FARC vyhlásilo, bylo dodržováno. Mírové rozhovory mezi kolumbijskou vládou a levicovými rebely, které se odehrávají v kubánské Havaně, se tak možná dostávají do závěrečné fáze.

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International kritizuje pokus Íránu podpořit ženy v tom, aby měly více dětí. Jeden z navrhovaných zákonů by postavil mimo zákon dobrovolnou sterilizaci či podporu antikoncepce. Jiný z návrhů by znesnadnil ženám, které nemají děti, najít si práci. Podle Amnesty International by podobné zákony vrátily práva žen v Íránu o desítky let zpátky.

Vedoucí agentury OSN pro palestinské uprchlíky kritizoval podmínky v uprchlickém táboře v blízkosti syrského hlavního města Damašku. Na 18 tisíc lidí, kteří se v táboře nacházejí, čelí extrémním podmínkám. V táboře není elektřina, chybí potraviny a léky. Uprchlíci se tak podle BBC dostali do pasti, kterou způsobily boje mezi vládními jednotkami a opozicí.

Řecko dnes v Bruselu zahájí nové kolo rozhovorů se svými mezinárodními věřiteli, protože má obavy, že za několik týdnů nebude disponovat žádnými finančními prostředky. Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská komise na konci února prodloužily evropský záchranný program pro Řecko o další čtyři měsíce.

Porota v americkém městě Los Angeles rozhodla, že autoři písničky „Blurred Lines“ z roku 2013 porušili autorská práva Marvina Gaye a jeho hitu z roku 1977 s názvem „Got to give it up“. Rodina Marvina Gaye tak získá náhradu škody ve výši 7,3 milionu amerických dolarů.

Jihokorejská letuška podala u občanského soudu v New Yorku žalobu na leteckou společnost Korean Air a na její bývalou viceprezidentku Heather Choovou, která byla v souvislosti s takzvanou „oříškovou aférou“ odsouzena k trestu odnětí svobody kvůli porušení zákonů o bezpečnosti leteckého provozu. Právníci palubní průvodčí tvrdí, že Heaher Choová letušku fyzicky i verbálně napadla kvůli tomu, jakým způsobem jí během startu letadla z newyorského letiště J. F .Kennedyho v prosinci loňského roku podávala oříšky.  

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Kolumbie zastavuje bombardování pozic rebelů z FARC Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Americké akcie ztratily všechny letošní zisky

    Byznys ·

    Americké akciové trhy se v úterý potýkaly s citelným poklesem. Indexy Dow Jones i S&P 500 klesly o téměř dvě procenta a odevzdaly tak veškeré zisky, kterých se jim…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.