Přehled zpráv BBC: Jednání ministrů zahraničí USA a Kuby; Napětí mezi VB a Argentinou roste

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o jednání ministrů zahraničí Spojených států a Kuby za zavřenými dveřmi, které proběhlo před začínajícím summitem amerických států v Panamě. BBC si dále všímá zvýšení napětí ve vztazích mezi Velkou Británií a Argentinou, kvůli podezření z britské špionáže.

Ministři zahraničních věcí Spojených států amerických a Kuby jednali za zavřenými dveřmi v Panamě před nadcházejícím summitem amerických států. Jednalo se o schůzku na nejvyšší úrovni od dob kubánské revoluce před více než padesáti lety. Očekává se, že se na summitu poprvé formálně setkají i hlavy obou států, Barack Obama a Raúl Castro. Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických také údajně doporučilo vyškrtnutí Kuby z amerického seznamu zemí podporujících terorismus. Tento krok by podle BBC významně přispěl k obnovení vztahů mezi oběma zeměmi.

Před cestou do Panamy se americký prezident Obama setkal s představiteli karibských zemí na regionálním summitu na Jamajce. Přislíbil dvacet milionů dolarů na projekty související s ekologickými zdroji energie. Obama na Jamajce rovněž navštívil dům hudební legendy Boba Marleyho.

Organizace spojených národů vyzvala všechny strany konfliktu v Jemenu, aby respektovaly mezinárodní právo. Podle jejího zástupce je nepřijatelné, aby se zde útočilo na humanitární pracovníky a zařízení, jako jsou nemocnice. Íránský vůdce už dříve obvinil kvůli zásahu proti povstalcům v Jemenu Saudskou Arábii z genocidy.

Napětí mezi Velkou Británií a Argentinou ve sporu o Falklandské ostrovy vzrostlo poté, co Argentina předvolala britského velvyslance kvůli podezření z britských špionážních aktivit v Argentině. Má se jednat o aktivity, na které upozornil americký whistleblower Edward Snowden.

Spojené státy americké se obávají, že Čína svým chováním v Jihočínském moři ohrožuje stabilitu v oblasti. Čína v oblasti začala vysušovat půdu a stavět umělé ostrovy. Argumentuje tím, že je to nutné na obranu její suverenity. Čína vede o oblast Jihočínského moře dlouholeté spory s několika státy. Ty považují stavbu ostrovů za protizákonnou a obávají se, že by na nich mohla vyrůst zařízení sloužící vojenským účelům.

V americkém hlavním městě Washingtonu, D.C. útočník postřelil pracovníka bezpečnostní služby v centrále Úřadu pro sčítání lidu. Policie po pronásledování muže dopadla. Událost se vyšetřuje. Podle dosavadních informací se nejedná o teroristický čin.

V karibském Haiti se na břehu moře našla těla nejméně sedmnácti obětí lodního neštěstí. Předpokládá se, že se jednalo o nehodu plavidla s uprchlíky, kteří se pokoušeli dostat na sousední ostrovy.

Zatím největší a nejpodrobnější studie vztahu mezi demencí a hmotností došla k závěru, že nadváha snižuje riziko tohoto onemocnění. Vědci přiznali, že je výstup překvapil. Studie zkoumala téměř dva miliony Britů. Nejvíce jsou podle ní demencí ohroženi lidé s nízkou váhou.

Politici v asijském Myanmaru se dnes pokusí prolomit patovou situaci kolem změny ústavy země. Za necelých sedm měsíců se mají v zemi uskutečnit všeobecné volby.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Jednání ministrů zahraničí USA a Kuby; Napětí mezi VB a Argentinou roste Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Český Aeroholding chce prodat akcie ČSA

    Byznys ·

    Státní Český Aeroholding chce prodat zbytek akcií Českých aerolinií (ČSA). Informaci ČTK potvrdil předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, který jako…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.