Přehled zpráv BBC: Irácká a kurdská vojska plánují útok na IS; Merkelová hovořila s Tsiprasem

Rozhlasové vysílaní BBC World Service informuje o tom, že irácká a kurdská vojska plánují podle Spojených států útok na Islámský stát ve městě Mosul. Dále se zmiňují o telefonickém rozhovoru mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem, kteří se zabývali možnostmi řešení řecké dluhové krize.

Řecký premiér Alexis Tsipras a německá kancléřka Angela Merkelová telefonicky jednali o možnostech řešení řecké dluhové krize. Řečtí představitelé označili rozhovor za konstruktivní. Jednání se odehrála poté, co Německo včera odmítlo požadavek Řecka na šestiměsíční prodloužení záchranného programu. Německé ministerstvo financí odmítnutí zdůvodnilo tím, že požadavek Řecka považuje za nedostatečný. Podle Německa řecká žádost neodpovídá podmínkám současného záchranného programu, který vyprší s koncem února. O Řeckém požadavku na prodloužení záchranného programu budou dnes znovu jednat ministři financí zemí eurozóny.

Podle informací americké armády se irácká a kurdská vojska chystají zaútočit na jednotky Islámského státu ve městě Mosul. Město je pod kontrolou jednoho až dvou tisíc radikálů z Islámského státu od července. Na jeho znovudobytí a udržení bude podle velení irácké armády potřeba 20 až 25 tisíc vojáků. Všichni projdou výcvikem pod vedením americké armády. Ofenziva má začít na přelomu dubna a května.

Spojené státy a Turecko podepsaly dohodu o vyzbrojení a výcviku několika tisíc členů syrské opozice, kteří v Sýrii bojují proti Islámskému státu. Program by měl začít v březnu, první jednotky pak budou připraveny k boji koncem roku.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro oznámil, že policie zadržela primátora hlavního města země Caracasu. Antonio Ledezma je podezřelý z pokusu o státní převrat. Maduro podezřívá z podílu na přípravách státního převratu také Spojené státy, ty jakákoli obvinění odmítly.

Skupina amerických kongresmanů zvolených za Demokratickou stranu navštíví Kubu. Půjde o druhou podobnou návštěvu od loňského prosince, kdy americký prezident Barack Obama oznámil posun ve vzájemných vztazích obou zemí. Vedoucí americké delegace Nancy Palosiová odmítla oznámit, kdy Spojené státy ukončí embargo vůči Kubě.

Americký zpravodajský web The Intercept píše o tom, že americké a britské tajné služby podnikly kybernetický útok proti firmě Gemalto. Ta podle BBC patří mezi světově významné výrobce simkaret do mobilních telefonů. Tajné služby měly získat nelegálním proniknutím do systémů firmy šifrovací klíče. Díky tomu si měly zajistit přístup k informacím o komunikaci milionů lidí po celém světě. Firma Gemalto oznámila, že bere informace o možném úniku dat velmi vážné. Ani jedna z tajných služeb se dosud k případu nevyjádřila. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

Zdroj: Rozhlasové vysílání BBC World Service

Přehled zpráv BBC: Irácká a kurdská vojska plánují útok na IS; Merkelová hovořila s Tsiprasem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.