Přehled zpráv BBC: Indonésie popravovala navzdory mezinárodním výzvám k udělení milosti

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Indonésie popravila osm osob odsouzených za pašování drog. Bylo mezi nimi i několik cizinců. Popravy se uskutečnily navzdory mezinárodním výzvám k udělení milosti. BBC se dále zmiňuje o aktivitách nigerijské armády, které se podařilo zachránit 200 dívek a 93 žen z tábora islamistického hnutí Boho Haram.

Indonésie popravila 8 osob odsouzených za pašování drog. Mezi zastřelenými bylo i několik cizinců. Země k popravám přistoupila navzdory mezinárodním výzvám k udělení milosti. Indonéský prezident zároveň pozastavil popravu devátého odsouzence. Jedná se o filipínskou ženu, v jejímž případě se objevily nové důkazy. Austrálie na protest proti popravě dvou svých státních příslušníků, které během jejich desetiletého pobytu ve vězení rehabilitovala, odvolala svého velvyslance v Indonésii. Podle Brazílie je poprava odsouzených, mezi kterými byl také jeden občan Brazílie, závažnou a znepokojivou diplomatickou událostí.

Podle informací nigerijské armády se podařilo zachránit 200 dívek a 93 žen z tábora islamistického hnutí Boko Haram, který se nachází v severovýchodní části země. Mezi zachráněnými však nebyly studentky unesené před rokem z města Chibok.

Policie v americkém městě Baltimore vyhlásila zákaz nočního vycházení. Podle mluvčího policie nedošlo k žádným vážným incidentům navzdory tomu, že se stovky protestujících nepodřídily zákazu vycházení a nezůstaly ve svých domovech. Někteří demonstranti házeli na příslušníky bezpečnostních složek kameny.

Saudskoarabský král pozměnil následnickou linii a provedl reorganizaci několika klíčových vládních pozic. Došlo také k nahrazení jeho nevlastního bratra coby korunního prince, tedy osoby na prvním místě v následnické linii.

Venezuelská vláda se rozhodla upravit pracovní dobu zaměstnanců ve státním sektoru z 8 nebo 9 hodin na 5,5 hodiny, a to kvůli lepšímu hospodaření s elektrickou energií. K tomuto rozhodnutí došlo v době, kdy se Venezuela potýká s prudkým nárůstem výpadků elektrické energie kvůli extrémně teplému počasí. Venezuelský viceprezident také požádal vlastníky domů, aby upravili nastavení klimatizace v domácnostech.

Podle ukrajinského premiéra jsou požáry v blízkosti jaderné elektrárny v Černobylu jedny z nejhorších v regionu za poslední dobu. Premiér však zároveň uvedl, že hasiči už oheň dostali pod kontrolu.  

Americký zpěvák Jack Ely, který se proslavil písní z roku 1963 „Louie Louie“ zemřel ve věku 71 let v Oregonu. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Indonésie popravovala navzdory mezinárodním výzvám k udělení milosti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.