Přehled zpráv BBC: Hnutí IS dobylo město Ramádí; Zadržení ruských vojáků na Ukrajině

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že hnutí Islámský stát (IS) podle iráckých činitelů dobylo po několika dnech intenzivních bojů západoirácké město Ramádí. BBC se dále zmiňuje o ukrajinské armádě, která zadržela dva členy ruských speciálních jednotek, jež bojovali po boku povstalců na východní Ukrajině.

Hnutí Islámský stát (IS) dobylo podle iráckých činitelů západoirácké město Ramádí. Po dnech intenzivních bojů se stáhla armáda i policie. Spojené státy odmítly potvrdit dobytí s tím, že situace zůstává nejasná a je předčasné činit definitivní závěry. Ramádí je hlavním městem provincie Anbár, leží 112 kilometrů od Bagdádu. Jestliže se potvrdí, že se celé Ramádí dostalo pod kontrolu islamistů, půjde o první město dobyté ozbrojenci od chvíle, kdy irácká armáda s pomocí spojenců v čele s USA začala radikály postupně zatlačovat. Spojenci se irácké armádě snaží pomoci ze vzduchu a o víkendu podnikli v okolí Ramádí sedm leteckých úderů.

Ukrajinská armáda oznámila, že zadržela dva členy ruských speciálních jednotek, kteří bojovali po boku povstalců na východní Ukrajině. Rusko odmítá, že by na Ukrajinu vyslalo vojáky, nicméně přiznává, že někteří ruští občané bojují v Luhansku  a Doněcku po boku separatistů. Od počátku konfliktu před rokem v dubnu už zahynulo přes 600 lidí.

Nedělní přestřelka mezi členy motorkářských gangů si v baru v texaském městě Waco vyžádala devět mrtvých a 18 zraněných. V baru se podle místní policie setkali členové až pěti gangů k jednáním o vymezení svých teritorií. Mezi motorkáři začaly po konfliktu pěstní souboje, poté boj přešel na nože, řetězy a střelné zbraně. Střelba se pak přesunula z restaurace na rušné parkoviště, a tam na ozbrojené motorkáře začali střílet policisté. Ostatní návštěvníci baru a jeho obsluha se prý zamkla v chladicích místnostech. Všichni mrtví a zranění patří podle úřadů mezi členy gangů. Policie po přestřelce zatkla dalších desítky lidí.

V Josemitském národním parku v Kalifornii zemřel v sobotu známý horolezec a extrémní sportovec Dean Potter spolu s dalším mužem při takzvaném BASE jumpingu, kdy se s pomocí padáku nebo speciálního obleku skáče z vysoko položených míst. Podle mluvčího parku se oba pokoušeli o seskok ze skalního výběžku v nadmořské výšce 2,3 tisíce metrů. Sportovcům se podle úřadů zřejmě nerozevřel padák. Třiačtyřicetiletý Potter byl známý odvážnými a někdy nedovolenými volnolezeckými výstupy a seskoky. Absolvoval sólo výstupy na některé nejznámější skály na světě a překonával propasti mezi nimi po laně.

Arabská koalice vedená Saúdskou Arábií obnovila po skončení příměří letecké nálety proti povstalcům v Jemenu. Oznámili to místní vládní činitelé a potvrdili svědci. Humanitární příměří trvalo pět dní a skončilo včera večer. Bombardování cílilo na šíitské povstalce z kmene Hutí v jihojemenském Adenu. Konflikt v Jemenu se stupňuje od loňského září, kdy šíitské oddíly obsadily hlavní město Saná. Držely v domácím vězení prezidenta Abdara Hádího a členy vlády, kteří pak uprchli do Adenu a z něj někteří do Saúdské Arábie. Rijád pak v březnu sestavil koalici, která brání zájmy Hádího vlády.

Protivládní demonstranti v makedonském hlavním městě Skopje přislíbili pokračovat v protestech, dokud neodstoupí  vláda premiéra Nikoly Gruevského. Protestní demonstrace ve Skopje se včera zúčastnilo několik desítek tisíc lidí, stovky z nich se přes noc utábořily ve stanech v centru města. Makedonie prožívá nejhorší politickou krizi od roku 2001, kdy stála na pokraji občanské války. Politické bouře vyvolal incident, který se o minulém víkendu odehrál ve městě Kumanovo na severu země. Při rozsáhlém zásahu proti údajným teroristům tam zahynulo osm policistů a 14 ozbrojenců, další desítky lidí byli zraněni. Opozice  Gruevského podezřívá, že konflikt zinscenoval, aby odvedl pozornost od skandálu s odposlechy nepohodlných lidí, které údajně sám nařídil.

Zoologická zahrada ve východočínské provincii Šan-tung usmrtila lva, který v neděli zabil ošetřovatele a utekl. K neštěstí došlo v době, kdy ošetřovatel uklízel klec. Lev prý pětašedesátiletého muže pokousal na krku a ramenech a pak se mu podařilo uniknout z klece. V prostorech zoo pobýval volně asi hodinu před tím, než ho policie zastřelila.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

Přehled zpráv BBC: Hnutí IS dobylo město Ramádí; Zadržení ruských vojáků na Ukrajině Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.