Přehled zpráv BBC: Hnutí Boko Haram slábne; Řecko si má s reformami pospíšit

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o prohlášení nigerijského prezidenta Goodlucka Jonathana, podle kterého by mohla země získat nazpět do měsíce všechna území obsazená islamistickou skupinou Boko Haram. BBC dále informuje, že EU vyzývá Řecko, aby vypracovalo nový seznam reforem co nejrychleji. 

Nigerijský prezident Goodluck Jonathan doufá, že se Nigérii během jednoho měsíce podaří získat zpět veškerá území obsazená islamistickou militantní skupinou Boko Haram. Podle nigerijského prezidenta skupina Boko Haram slábne každým dnem. Tato tvrzení prezident uvedl před volbami, které se v zemi budou konat na konci března.

Podle evropských čelných představitelů má Řecko několik dnů na přípravu nového seznamu reforem, aby si tak zajistilo prodloužení záchranného úvěrového programu. Prohlášení vydané po intenzivním tříhodinovém jednání mezi řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem a čelnými představiteli zemí EU obsahuje výzvu, aby byl nový seznam vypracován rychle. Řecký premiér po schůzce řekl, že neztrácí optimismus.

Prezident Spojených států amerických Barack Obama u příležitosti perského nového roku zveřejnil videozprávu, která je určena občanům Íránu. Podle amerického prezidenta je dohoda, která by zásadně změnila vztahy mezi oběma zeměmi, na dosah. Podle slov Baracka Obamy právě teď nastala nejlepší příležitost k tomu, aby obě země změnily svou budoucnost. Právě tato příležitost by neměla zůstat nevyužitá, uvedl Obama. Až do konce března se bude šest světových velmocí snažit vyjednat dohodu, která by omezila íránské atomové aktivity.

Myanmarský prezident řekl BBC, že armáda země bude i nadále hrát klíčovou politickou roli, a to i během období demokratizace. Postupně by ale její moc měla slábnout. Myanmarská armáda zahájila reformy, ale prezident zatím nestanovil časový rámec, během kterého by mělo dojít ke změně dominantní role, kterou armáda v politickém životě v Myanmaru hraje. Příslušníci armády mají v myanmarském parlamentu čtvrtinu křesel.

Japonsko si připomíná dvacet let ode dne, kdy byl v tokijském metru spáchán atentát za použití vysoce toxického plyn sarinu. Během ranní dopravní špičky byl tehdy celkem v pěti vozech metra teroristy vypuštěn tento nervový plyn, který zabil celkem 13 osob a více než 6 000 lidí zranil.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Hnutí Boko Haram slábne; Řecko si má s reformami pospíšit Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Řecko představí seznam plánovaných reforem

  Byznys ·

  Řecko v následujících dnech odhalí svým evropským partnerům seznam plánovaných reforem. Po několikahodinovém jednání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se zástupci …

 2. Aerolinky Ryanair otočily, do USA létat nebudou

  Byznys ·

  Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podle BBC opouští plány na přepravu lidí mezi Evropou a Severní Amerikou. Stalo se tak jen několik dní poté, co její sp…

 3. Zisk italského Enelu se loni propadl o 84 procent

  Byznys ·

  Největší italská energetická společnosti Enel prudce klesl čistý zisk. Za loňský rok se propadl o 84 procent na 517 milionů eur (zhruba 14 miliard Kč). Hospodářské výs…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.