Přehled zpráv BBC: Google čelí obvinění ze zneužívání dominantního postavení také v Indii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že internetová společnost Google už vedle Spojených států a Evropy čelí obvinění ze zneužívání dominantního postavení už i v Indii. Podle tamních úřadů to potvrzuje tříleté šetření, které analyzovalo stížnosti jiných internetových firem. BBC dále informuje o tom, že do Rakouska   dorazily vlakem stovky uprchlíků z Maďarska. Nyní mají dva týdny a to, aby se rozhodli, jestli v Rakousku požádají o azyl.

Satelitní snímky potvrdily, že radikálové z organizace Islámský stát poškodili další chrám na starověkém nalezišti v Palmýře. Infomovala o tom Organizace spojených národů, podle které ze základní struktury chrámu nezbývá už skoro nic. Informace o tom, že radikálové zničili Belův chrám, se objevily v minulých dnech. Islamisté už minulý týden zničili Baal-Šaminův chrám. Islámský stát dobyl Palmýru v květnu, naleziště s památkami starými více než 2 000 let podle zatím nepotvrzených zpráv zaminoval.

Do Vídně dorazily vlakem stovky uprchlíků, kteří byli předtím několik hodin zadržováni na maďarských hranicích. Podle rakouské policie šlo až o tisíc lidí, mnozí z nich hned přestoupili na vlaky směřující do Německa. Na nádraží je přivítali dobrovolníci, kteří uprchlíkům rozdávali potraviny a pití. Lidé mají nyní dva týdny na to, aby se rozhodli, jestli v Rakousku zažádají o azyl. Rakouské úřady v pondělí zastavovaly vlaky z Budapešti do Vídně a pohrozily, že každého, kdo už v Maďarsku požádal o azyl, budou vracet zpátky. Podle BBC však není jasné, zda k tomu doopravdy došlo. Rakousko po nedávném nálezu mrtvých uprchlíků v odstaveném nákladním voze zvýšilo i počet silničních kontrol.

Soud v thajské provincii Phúket osvobodil dva novináře, kteří byli obviněni z poškozování dobrého jména thajského námořnictva a z hackerství. Thajská novinářka a Australan píšící pro místní list zveřejnili před dvěma lety článek o pašerácích lidí. V něm citovali nejmenovaný zdroj, podle kterého si thajské námořnictvo přivydělává tím, že si pašeráků nevšímá. O stejném tématu psala i agentura Reuters, která obžalobě nečelí. Oběma reportérům z thajského listu hrozil trest odnětí svobody.

Argentinští aktivisté identifikovali další osobu, která byla jako dítě ukradena svým rodičům za vlády armády v období mezi lety 1976 až 1983. Podle nich jde o ženu, která byla v roce 1977 unesena rodičům, tehdy komunistickým aktivistům. Identitu ženy potvrdily testy DNA. Matka dívku porodila ve věznici, oba rodiče po věznění už nikdo neviděl živé. Podle aktivistů jde už o 117. nalezené dítě, dalších 400 unesených dětí ještě nebylo objeveno.

Indické úřady obvinily společnost Google ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Podle nich to potvrzuje tříleté šetření, které analyzovalo stížnosti jiných internetových firem. Podobným obviněním čelí Google i v Spojených státech a Evropě. Vedení společnosti věří, že bude zproštěno všech obvinění.

Zpráva výboru australského senátu upozornila, že detenční centrum pro uprchlíky na ostrově Nauru v Tichém oceánu není bezpečné. Australskou vládu proto vyzývá, aby z tábora odvezla děti a prošetřila zprávy o násilí včetně znásilňování a zneužívání dětí. Zpráva vychází z šestiměsíčního vyšetřování a veřejných slyšení. Ministr pro imigraci Peter Dutton ji označil za hon na čarodějnice. Austrálie uplatňuje přísnou imigrační politiku: všechny žadatele o azyl, kteří se snaží připlout k jejím břehům, odsouvá na nehostinný ostrov Nauru či do jiných zemí. Za to čelí kritice mezinárodních lidskoprávních organizací.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

Přehled zpráv BBC: Google čelí obvinění ze zneužívání dominantního postavení také v Indii Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.