Přehled zpráv BBC: Frontex žádá posilu zemí čelícím uprchlické krizi; USA schválily viagru pro ženy

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Evropská agentura na ochranu vnějších hranic Frontex vyzvala členské státy k podpoře zemí, které čelí nejsilnějšímu přívalu uprchlíků. K nim patří zejména Řecko, Itálie a Maďarsko. BBC dále informuje o tom, že americké úřady schválily první lék pro ženy s nízkou sexuální touhou. Kritici však upozorňují na jeho potenciálně nebezpečné vedlejší účinky a omezenou účinnost.

V Bangkoku byla dnes znovuotevřen chrám, kterým v pondělí otřásl výbuch. Při něm zemřelo nejméně dvacet lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Chrám byl znovuotevřen 34 hodin po útoku, místo exploze bylo mezitím zabetonováno. Bezpečnostní kamery zachytily muže, který do chrámu vstoupil s batohem a opustil ho bez batohu. Policie ho považuje za hlavního podezřelého. Podle thajského premiéra se jedná o nejhorší útok v historii země. K další explozi došlo v Thajsku úterý. Policie nevylučuje souvislost s pondělním incidentem.

Evropská agentura na ochranu vnějších hranic Frontex vyzvala všechny členské státy Evropské unie, aby podpořily tři země, které čelí největšímu přívalu uprchlíků. Žádá pro ně personální posily i další vybavení. Hranice Evropské unie ilegálně překračují především lidé prchající ze Sýrie a Afghánistánu přes Turecko do Řecka. Dále jsou to Afričané, hlavně z Eritrey a Nigérie. Ti se do Evropy dostávají převážně přes Itálii. Přívalu uprchlíků ze zemí mimo EU čelí i Maďarsko.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil první lék pro ženy s nízkou sexuální touhou. Lék má zvýšit hladiny určitých látek v mozku, a podpořit tak sexuální apetit u žen, které ještě nejsou v menopauze. Kritici však poukazují především na potenciálně nebezpečné vedlejší účinky a omezenou účinnost přípravku. Jedná se o první lék podporující chuť k sexu u žen, který prošel schvalovacím procesem. Přípravek vyrábí malá farmaceutická společnost. Velké společnosti se o vývoj medikamentů v této oblasti také zajímaly, ale nakonec od vývoje léčiva ustoupily. Výrobce podporovaly i skupiny bojující za práva žen.

Podle dostupných informací příslušníci hnutí Islámský stát zavraždili muže, který se v syrské Palmýře staral o ruiny antických památek. Hnutí ho nejdříve zajalo jako rukojmí. Podle rodiny pak dvaaosmdesátiletému muži sťali hlavu a pověsili ho na sloup na hlavním náměstí. Palmýra je na seznamu světových památek UNESCO. Hnutí ji dobylo z rukou syrských vládních jednotek letos v květnu. Už dříve zničilo významné antické památky v Sýrii i Iráku. Zatím není zřejmé, jak velké škody napáchalo na památkách v Palmyře.

Americkým vědcům se podařilo vypěstovat v laboratorních podmínkách repliku lidského mozku. Doufají, že se stane zásadní pomůckou při testování nových léčiv i výzkumu onemocnění postihujících mozek, například Alzheimerovy choroby. Vědci mozek použitím technik uplatňovaných na kmenové buňky vypěstovali z lidských kožních buněk. Je velký asi jako hrášek a srovnatelný s mozkem pětitýdenního lidského embrya.

V čele Mezinárodní asociace atletických federací nově stane bývalý britský olympijský šampion v běhu na 1 500 metrů Sebastian Coe. O obsazení funkce prezidenta asociace v čínském Pekingu rozhodovali zástupci 214 federací. Protikandidátem Coea byl bývalý skokan o tyči a také olympijský vítěz Sergej Bubka.

Bývalý guatemalský generál Efraín Ríos Montt podle lékařů nemůže kvůli demenci znovu stanout před soudem. Generál je viněn ze smrti tisíců domorodců na začátku osmdesátých let. Před dvěma lety byl odsouzen, ale podařilo se mu dosáhnout zrušení trestu kvůli formálním chybám v procesu. Vzhledem ke zdravotnímu stavu nyní podle lékařů není schopen porozumět obvinění.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Frontex žádá posilu zemí čelícím uprchlické krizi; USA schválily viagru pro ženy Foto: ČTK/AP/Allen G. Breed

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.