Přehled zpráv BBC: Evropská unie dá stovky milionů eur na humanitární pomoc

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Evropská unie se chystá vydat stovky milionů eur na humanitární pomoc. Peníze mají pomoci se zvládáním uprchlické krize zejména Řecku. BBC dále informuje o tom, že piloti letadel žádají, aby byl proveden průzkum možných dopadů střetu dronů s letadly. Drony zřejmě mohou způsobit selhání motoru či rozbít sklo v pilotní kabině a podle pilotů je toto nové nebezpečí třeba prozkoumat. 

Ve Spojených státech amerických se po takzvaném velkém úterý sčítají hlasy ve volbách na nominace demokratických a republikánských kandidátů na prezidenta. V tento den se hlasuje v jedenácti státech najednou. Podporu v největším počtů z nich získala Hillary Clintonová za demokraty a Donald Trump za republikány. Prezidentské volby se budou konat osmého listopadu.

Evropská unie se chystá vydat stovky milionů eur na humanitární pomoc. Peníze mají pomoci Řecku, aby se vypořádalo s přílivem uprchlíků. Podle plánů, které budou předloženy ve středu, by mělo být možné použít peníze na humanitární pomoc ve světě obdobným způsobem i v rámci unie. Před katastrofou způsobenou hromaděním uprchlíků na hranicích Řecka varovala Organizace spojených národů. Tisíce žadatelů o azyl zůstávají na hranicích s Makedonií.

Jordánské bezpečnostní jednotky informovaly o tom, že zaútočily na ilegální skupiny ve městě Irbid na severu země. Podle předchozích zpráv se jednalo o islámské bojovníky. Jordánsko je součástí koalice bojující proti takzvanému hnutí Islámský stát v Sýrii a Iráku.

Piloti žádají, aby byl proveden průzkum možných dopadů střetu dronů s letouny. Za období šesti měsíců v loňském roce na britských letištích ve dvacet třech případech taková kolize hrozila. Drony by zřejmě mohly způsobit selhání motoru či rozbít sklo v pilotní kabině. Další problémy by mohly způsobit i jejich lithiové baterie. Srážky ptáků s letouny jsou podrobně popsány, nyní je podle pilotů třeba prozkoumat i toto nové nebezpečí.

Prezident Bolívie Evo Morales zahájil právní kroky proti své bývalé přítelkyni ve snaze setkat se se synem, kterého považoval za mrtvého. Přítelkyně mu tvrdila, že chlapec jako malý zemřel. Její příbuzná nyní nicméně přišla s informací o tom, že žije na utajeném místě.

Vědci odhalili gen, který má na svědomí vznik šedivých vlasů. Objev by mohl vést v oddálení nebo zastavení tohoto přirozeného projevu stárnutí. Gen podle vědců reguluje melanin, látku ovlivňující přirozenou barvu vlasů, očí a kůže.

Po téměř ročním pobytu ve vesmíru přistáli zpátky na Zemi americký kosmonaut Scott Kelly a jeho ruský kolega Michail Kornijenko. Ve vesmíru strávili tři sta čtyřicet dní, což je zhruba dvakrát více, než je obvyklé. Jejich mise byla prodloužena ve snaze prozkoumat působení dlouhodobého pobytu ve vesmíru na lidské tělo.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

Přehled zpráv BBC: Evropská unie dá stovky milionů eur na humanitární pomoc Foto: ČTK/ZUMA/Jonas Roosens

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.