Přehled zpráv BBC: Řecku uplyne lhůta pro splacení dluhu MMF; dnes začne soud s Facebookem

Rozhlasové vysílání BBC World Service připomíná, že Řecko má dnes Mezinárodnímu měnového fondu (MMF) vrátit 450 milionů eur. Jedná se o řádnou splátku části dluhu. BBC dále informuje o tom, že dnes začne ve Vídni první soudní slyšení v případu žaloby 25 tisíc uživatelů Facebooku proti této sociální síti.

Řecku dnes uplyne lhůta pro vrácení 450 milionů eur Mezinárodnímu měnovému fondu. Podle BBC existují pochybnosti o tom, zda se řecké vládě podaří najít finanční prostředky pro uhrazení této pohledávky. Řecký ministr financí však opakovaně ujistil veřejnost, že země své závazky splní.

Americký ministr zahraničních věcí John Kerry varoval Írán v souvislosti s íránskou podporou protivládních rebelů v Jemenu. Kerry řekl, že USA poskytnou podporu každé zemi na Blízkém východě, která se bude ze strany Íránu ohrožená.

Spojené státy americké deportovaly bývalého vůdce salvadorských Národních gard generála Casanovu, který je podle soudu odpovědný za porušování lidských práv během občanské války v Salvadoru v osmdesátých letech. Bývalý generál žil na Floridě od roku 1989. Minulý týden byl vzat do vazby v souladu se zákonem, který má zamezit tomu, aby obvinění v podobných případech hledali útočiště v USA. Bývalý generál však ve své zemi nebude na základě amnestie čelit žádnému obvinění.

Prezident Spojených států amerických Barack Obama přicestoval na Jamajku, aby se zúčastnil regionálního summitu. Obama by měl během krátkého vystoupení na vrcholném setkání patnácti karibských států opětovně potvrdit vliv USA v tomto regionu.

Dnes se bude ve Vídni konat první soudní slyšení v případu hromadné žaloby, kterou na sociální síť Facebook podalo celkem 25 tisíc jejích uživatelů. Ti žalují sociální síť kvůli tomu, že měla porušit evropské zákony o ochraně soukromí, a to v souvislosti se způsobem, jakým Facebook shromažďuje a používá uživatelská data.

Jamal Kiyemba, který byl v minulosti zadržován na americké vojenské základně Guantánamo, byl v úterý společně s dalšími osobami v Ugandě zatčen v souvislosti s vraždou ugandského prokurátora zastřeleného 30. března letošního roku. Kiyemba byl z Guantánama propuštěn v roce 2006, aniž by byl z čehokoliv obviněn.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

Přehled zpráv BBC: Řecku uplyne lhůta pro splacení dluhu MMF; dnes začne soud s Facebookem Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.