Přehled zpráv BBC: Doznání bývalého funkcionáře FIFA k úplatkům; Obálky s živým antraxem v USA

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že bývalý vysoký funkcionář mezinárodní fotbalové federace FIFA Chuck Blazer připustil přijetí úplatku v souvislosti s pořádáním mistrovství světa ve fotbale v roce 2010 v Jihoafrické republice. BBC se dále zmiňuje o obálkách s živým antraxem, které byly zaslány do více než 50 laboratoří v celkem 17 amerických státech a do tří dalších zemí. Nikdo z pracovníků laboratoří zatím neonemocněl. 

Bývalý vysoký funkcionář mezinárodní fotbalové federace FIFA Američan Chuck Blazer připustil, že spolu s ostatními souhlasil s přijetím úplatků v souvislosti s uspořádáním mistrovství světa ve fotbale v roce 2010 v Jihoafrické republice. Chuck Blazer také řekl, že pomáhal s organizováním úplatků v souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale v roce 1998. Tato přiznání jsou obsažena v čerstvě zveřejněném přepisu ze soudního jednání v roce 2013, během kterého Chuck Blazer přiznal vinu v deseti bodech obžaloby. Spojené státy americké minulý týden otevřely rozsáhlý případ týkající se mezinárodní fotbalové federace FIFA. Bylo zadrženo celkem 14 osob. Předseda fotbalové federace FIFA Sepp Blatter po svém opětovném zvolení do funkce prezidenta federace po několika dnech na svou funkci rezignoval.

Podle představitelů amerického Pentagonu byly do více než 50 laboratoří v celkem 17 amerických státech a do 3 dalších zemí zaslány obálky s živým antraxem. Včerejší oznámení Pentagonu tak zdvojnásobilo počet případů souvisejících s územím USA. Pracovníci některých z příslušných laboratoří prodělávají preventivní léčbu, zatím ale nikdo neonemocněl. Pentagon tvrdí, že široká veřejnost nebyla vystavena žádnému riziku. 

Na východní Ukrajině vypukly intenzivní boje mezi proruskými rebely a ukrajinskými vládními silami, a to navzdory příměří. Střety, při kterých je nasazeno těžké dělostřelectvo a tanky, se odehrávají v blízkosti města Doněck, které je pod kontrolou proruských rebelů. Podle korespondenta britské BBC se jedná o nejtěžší boje od podepsání příměří v Minsku v únoru letošního roku.

Podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase byla jednání v Bruselu „konstruktivní“ a řecký premiér se domnívá, že řešení řecké dluhové krize je „na dohled“. Řecko však podle něj odmítlo některé návrhy předložené věřiteli. V pátek Řecku vyprší lhůta pro splacení částky ve výši 300 milionů eur Mezinárodnímu měnovému fondu. 

Bývalý britský premiér Tony Blair se stane předsedou organizace, která bude bojovat s antisemitismem a rasismem v Evropě. Tony Blair se připojí k Evropské radě pro toleranci a usmíření, která vede kampaň za přísnější zákony proti extremismu. 

V americkém Texasu byl smrtící injekcí popraven sedmašedesátiletý Lester Bower, který byl uznán vinným z vraždy čtyř mužů v roce 1983. Bower se tak stal nejstarším popraveným vězněm ve státě Texas, a to od doby, kdy Texas v roce 1982 obnovil vykonávání trestu smrti. Muž po celou dobu svého věznění vinu popíral. 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Doznání bývalého funkcionáře FIFA k úplatkům; Obálky s živým antraxem v USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.