Přehled zpráv BBC: Do EU se přestěhuje 40 tisíc uprchlíků; Francie zakázala taxislužbu UberPOP

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že se představitelé zemí Evropské unie dohodli na čtvrtečním jednání na přesunu uprchlíků. Do členských zemí se tak během dvou let přesune 40 000 migrantů. BBC dále informuje o tom, že francouzské ministerstvo vnitra zakázalo nízkonákladovou internetovou taxislužbu UberPOP.

Představitelé zemí Evropské unie se na včerejších večerních jednáních dohodli, že přesunou desítky tisíc uprchlíků, kteří se dostali do Itálie a Řecka. Do ostatních zemí Evropské unie tak má být v následujících dvou letech přestěhováno 40 000 lidí. Schůzka nepřinesla dohodu o systému kvót, přijímání uprchlíků bude dobrovolné. Podle nových údajů OSN dorazilo letos do Řecka 63 000 uprchlíků a do Itálie jen o tisíc méně. Největší vlna běženců míří do Evropy ze Sýrie a subsaharské Afriky.

Tématem jednání zástupců zemí Evropské unie byla i kritická situace související se zadlužením Řecka. Rozhovory v tomto případě uvízly na mrtvém bodě. Podle německé premiérky budou rozhodující sobotní jednání. Britský premiér na schůzce rovněž představil svůj návrh změny podmínek britského členství v Evropské unii.

Zvláštní komise v Jihoafrické republice doporučila zahájení oficiálního vyšetřování policejních složek kvůli smrti 34 horníků při stávce za vyšší mzdy v roce 2012. Podle prezidenta země komise dospěla k závěru, že plán policie, jak stávku ukončit, byl chybný a neměla podle něj postupovat. Policie se bránila tím, že jednala v sebeobraně. Prezident událost označil za tragédii, k jaké v demokratické zemi nemůže dojít.

Francouzský ministr vnitra vydal po stávkách taxikářů zákaz nízkonákladové internetové služby na sdílení automobilů UberPOP. Podle jeho slov se jedná o nelegálně poskytovanou službu. Taxikáři ve Francii musí platit tisíce eur za licenci a kvůli nové službě, jejíž řidiči licenci nemají, přicházejí o velkou část zákazníků. Taxikáři protestovali proti UberPOP už v mnoha městech světa.

Islámský soud odsoudil v Nigérii devět lidí k smrti za rouhání. Soud se sešel v tajnosti a podrobnosti zatím nebyly zveřejněny. Mezi odsouzenými je nejméně jedna žena.

Ve Spojených státech amerických se konaly pohřby prvních dvou obětí střelby v kostele v Charlestonu.  Ta si vyžádala celkem devět mrtvých. Proslov na pátečním pohřbu faráře přednese americký prezident Obama.

V Somálsku došlo k útoku na vojenskou základnu Africké unie. Do incidentu mají být podle BBC zapojeny desítky příslušníků islamistické skupiny Aš-Šabáb. Ta stupňuje své militantní aktivity od začátku postního měsíce ramadánu.

Televizní společnost Univision, která ve Spojených státech amerických vysílá ve španělštině, přeruší spolupráci s miliardářem Donaldem Trumpem a přestane vysílat soutěž krásy Miss USA, kterou Trump spoluvlastní. Trump totiž v projevu, kde oznámil svoji ambici stát se republikánským kandidátem na prezidenta, řekl, že Mexičané do země přinášejí drogy a zločin. Trump nyní zvažuje, že se obrátí na soud.

Britská královna Alžběta II. dnes v rámci posledního dne návštěvy Německa navštíví bývalý koncentrační tábor Bergen-Belsen. V táboře zemřely desítky tisíc lidí z celé Evropy, například i Anna Franková, autorka světoznámého deníku. Franková v něm zachycuje období dvou let, kdy se její rodina v Amsterdamu ukrývala před nacisty. Tábor v roce 1945 osvobodili britští vojáci. 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

Přehled zpráv BBC: Do EU se přestěhuje 40 tisíc uprchlíků; Francie zakázala taxislužbu UberPOP Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.