Přehled zpráv BBC: Americké jaderné síly používají 40 let zastaralý počítačový systém

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že americké jaderné síly dosud používají 40 let zastaralý počítačový systém a diskety. Tři čtvrtiny vládních nákladů na informační technologie tak padá na údržbu starších systémů. BBC se dále věnuje summitu G7, na kterém předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval celý svět k pomoci s migrační krizí.

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval na summitu G7 v Japonsku k celosvětové podpoře pomoci s migrační krizí. Donald Tusk prohlásil, že ti, kteří kritizují odpověď Evropy na masový příliv běženců, by se měli spíše zamýšlet nad tím, jak pomoci. Dále uvedl, že vzhledem ke geografickým podmínkám nejtěžší břímě přirozeně spočívá na Evropě, nicméně k migrační krizi je třeba přistupovat solidárně jako ke globálnímu problému.

 

Jedenáct amerických států se brání žalobou proti nedávným snahám Obamovy administrativy o rozšíření práv transgenderových studentů na veřejných školách. Bílý dům vydal v letošním květnu směrnici, jež má všem studentům zajistit možnost používat takovou toaletu, která je určena pohlaví, s nímž se ztotožňují. Spor vznikl poté, co Severní Karolína zavedla zákon nařizující transsexuálům používat veřejné toalety odpovídající pohlaví, jež mají uvedeno v rodném listě. Obamova vláda pohrozila odepřením příspěvků z federálního rozpočtu těm státům, které se novou směrnicí nebudou řídit.

 

Zpráva Amerického vládního úřadu (GAO) odhalila, že americké jaderné síly dosud používají 40 let zastaralý počítačový systém a diskety. Pentagon je jedním z mnoha oddělení, která naléhavě potřebují modernizaci technologií. Podle zprávy GAO vláda ročně utratí asi 80 miliard dolarů za informační technologie, z nichž však pouhých 25 procent připadá na rozvoj a nové technologie, zbývajících 75 procent padne na provozní údržbu starších systémů, což je třeba pozměnit. 

 

Organizace spojených národů uvedla, že se podařilo dodat potravinovou pomoc téměř polovině civilistů v obležených oblastech Sýrie. Další pomoc je však nutně zapotřebí. V měsíční zprávě úřad Spojených národů uvedl, že potravinová pomoc byla v dubnu poskytnuta 42 procentům obležených civilistů.

 

Ázerbájdžánská investigativní novinářka Chadídža Ismailová byla na příkaz nejvyššího soudu propuštěna z vězení, kde byla držena od prosince 2014. Ismailová byla odsouzena za údajné zpronevěry, daňové úniky a nezákonné podnikání na 7,5 roku odnětí svobody. Případ vyvolal mezinárodní pobouření, neboť je považován za pomstu režimu za to, že Ismailová psala o podnikání rodinného klanu prezidenta Ilhama Alijeva. Chadídža Ismailová nyní prohlásila, že se nenechá zastrašit a v kritice vlády neustane.

Přehled zpráv BBC: Americké jaderné síly používají 40 let zastaralý počítačový systém Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.