Přehled zpráv BBC: Alžběta II. chce jednotnou Evropu; Obamovy obavy z kybernetických útoků

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že britská královna Alžběta II. během svého projevu na státním banketu v Berlíně zdůraznila, že je důležité zachování jednoty Evropy. BBC se dále zmiňuje o obavách amerického prezidenta Baracka Obamy, který během schůzky s vysokými čínskými představiteli varoval před kybernetickými útoky ze zahraničí a vyzval Čínu, aby v této oblasti podnikla konkrétní kroky.

Britská královna Alžběta ve svém projevu na státním banketu v Berlíně mluvila o tom, jak je pro Evropu důležité, aby si zachovala svou jednotu. Královna řekla, že rozdělení Evropy je nebezpečné, a že je zapotřebí Evropu proti tomu bránit jak na západě, tak na východě. Banketu se mimo jiné účastnil také britský ministerský předseda David Cameron, který si přeje reformu britského členství v Evropské unii. Buckinghamský palác nicméně zdůraznil, že královnina slova se plánů Davida Camerona netýkala.

 

Rozhovory mezi řeckým premiérem a mezinárodními věřiteli Řecka, které se včera v Bruselu protáhly až do pozdních večerních hodin, skončily s velkými názorovými rozdíly ohledně řešení řecké dluhové krize. Ministři financí členských zemí eurozóny již dříve předčasně ukončili schůzku, jejímž cílem bylo dořešit dohodu mezi Řeckem a jeho věřiteli.

 

Prezident Spojených států amerických Barack Obama vyjádřil během schůzky s vysokými čínskými představiteli své obavy v souvislosti s kybernetickými útoky ze zahraničí. Obama vyzval Čínu, aby v této oblasti podnikla konkrétní kroky. Ministr zahraničních věcí USA John Kerry po schůzce řekl, že počítačoví hackeři škodí americkému obchodu a že by obě země měly spolupracovat na vytvoření pravidel chování v kyberprostoru.

 

Muž obviněný z bombového útoku během bostonského maratonu se omluvil obětem svého činu. Džochar Carnajev svou omluvu pronesl před soudem, který ho ve středu formálně odsoudil k trestu smrti. Carnajev řekl, že naslouchal všem, kteří u soudu mluvili, a že si všiml síly, trpělivosti a důstojnosti, kterou všichni přeživší vykazovali.

 

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch tvrdí, že má k dispozici důkazy o tom, že vysocí armádní činitelé v Kolumbii věděli o vraždách stovek civilistů, ke kterým došlo mezi lety 2002 a 2008. Většinu obětí tvořili chudí farmáři, kteří byli zabiti a poté falešně identifikováni jako levicoví rebelové či příslušníci polovojenských jednotek, kteří zemřeli v boji.

 

Anglická slova “twerk” (česky jako „twerkování“) „twitterati“ (označení uživatelů sociální sítě „Twitter” a „e-cigarettes“ (e-cigarety) jsou mezi 500 novými slovy, které byly přidány do posledního vydání Oxford English Dictionary. Do nového vydání tohoto slovníku se také dostalo anglické zkratkové slovo „FLOTUS“, které označuje první dámu Spojených států amerických.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Alžběta II. chce jednotnou Evropu; Obamovy obavy z kybernetických útoků Foto: Lorna Roberts / Shutterstock.com: Královna Velké Británie Alžběta II.

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.