Přehled zpráv BBC: Abbott vyzývá k boji proti IS; USA pošlou do Iráku 450 vojenských poradců

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že australský premiér Tony Abbott vyzval asijské a pacifické země k boji proti Islámskému státu. BBC se dále zmiňuje o tom, že Spojené státy vyšlou do Iráku až čtyři sta padesát vojenských poradců. 

Australský premiér Tony Abbott vyzval asijské a pacifické země k boji proti hrozbě rozšiřování džihádismu. Na bezpečnostní konferenci regionu apeloval na představitele více než pětadvaceti zastoupených zemí a upozornil je, že hnutí Islámský stát představuje bezpečnostní hrozbu. Podle Abbotta je třeba zastavit nábor nových přívrženců Islámského státu z asijsko-pacifické oblasti. 

 

Bílý dům uvedl, že Spojené státy americké vyšlou do Iráku až čtyři sta padesát vojenských poradců. Jejich úkolem bude pomoci s výcvikem místních jednotek bojujících proti hnutí Islámský stát. Americký prezident o tom rozhodl po zvážení žádosti iráckého premiéra. Tento krok má umožnit dalším Iráčanům, především dobrovolníkům z řad sunnitů, aby vstoupili do armády a pomohli dobývat zpět ztracená území. Spojené státy se domnívají, že toto strategické rozhodnutí přinese výsledky.

 

Večerní rozhovory o zadlužení Řecka mezi touto zemí, Německem a Francií nepřinesly žádná zásadní rozhodnutí s výjimkou konstatování, že by jednání měla nadále pokračovat s vyšší intenzitou. Řecku hrozí bankrot a žádá o další finanční pomoc či odpuštění dluhu. Věřitelé takovou pomoc podmiňují systémovými reformami, na které země zatím odmítá přistoupit.

 

Jihokorejská centrální banka snížila úrokové sazby na dlouhodobé minimum. Předpokládá se, že se tak snaží podpořit ekonomiku. Zřejmě se obává poklesu spotřeby v důsledku rozšíření respiračního syndromu MERS. Tomu od výskytu prvního případu v květnu podlehlo již devět lidí.

 

Nejvyšší soud v Guatemale povolil, aby kongres mohl zbavit prezidenta této země imunity. Prezident čelí korupčnímu skandálu, veškerá obvinění zatím popírá.

 

Právník amerického policisty, který tvrdě zasáhl proti návštěvníkům večírku, uvedl, že jeho klient jednal ve stresu, nikoli z rasistických pohnutek. Videozáznam zásahu, na kterém policista svalil k zemi černošskou dívku a mířil zbraní na ostatní, nedávno pobouřil americkou veřejnost. Podle právního zástupce muž pochybil v důsledku emocionálního vyčerpání po náročném průběhu směny. Policista dal po zásahu výpověď. Někteří představitelé místní samosprávy žádají jeho trestní stíhání.

 

V hlavním městě Chile, Santiagu, opět demonstrují studenti. Policie použila vodní děla a slzný plyn poté, co studenti na policisty začali házet kameny. Demonstranti žádají reformu školství. Vadí jim, že systém upřednostňuje soukromé instituce. Protesty za reformy školství v zemi probíhají už od roku 2011. Jedná se o největší vlnu demonstrací od roku 1990, kdy se země vrátila k demokracii.

 

Bývalý brazilský fotbalista a trenér Zico chce kandidovat na post prezidenta fotbalové asociace FIFA. Prohlásil, že je to jeho povinnost, vzhledem k tomu, jakou krizí fotbal prochází v důsledku korupčních skandálů. Stávající prezident asociace Sepp Blatter oznámil svoji demisi pouhé čtyři dny po květnovém znovuzvolení do úřadu. Předpokládá se, že ke změně ve vedení FIFA dojde v prosinci.

 

Jednání Organizace spojených národů o klimatických změnách, které probíhá v německém Bonnu, zatím nepřineslo žádné konkrétní dohody. Země se jednohlasně dohodly, že budou předcházet zvýšení teploty o více než kritické dva stupně Celsia. Čína, Indie a Brazílie ale trvají na tom, že by se na stávajícím jednání neměly probírat konkrétní kroky jednotlivých zemí. O těch by se mělo mluvit až na prosincovém setkání. V prosinci nicméně již nebude možné závazky jednotlivých zemí zvyšovat.

 

Nejvyšší soud v Brazílii jednohlasně označil zákon, který umožňoval lidem zakázat uveřejnění knih o jejich životech, za protiústavní. Zákon dával například celebritám možnost zakázat vydávání biografií, které se jim nelíbily. Kritici zákona zdůrazňovali, že takový zásah do autorských práv je v demokratické zemi nepřípustný.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Abbott vyzývá k boji proti IS; USA pošlou do Iráku 450 vojenských poradců Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Praha otestuje novou tramvaj EVO1

    Byznys ·

    Praha v červnu otestuje novou tramvaj typu EVO. Cestující by pak mohla začít vozit od října. Jde o první jednočlánkovou nízkopodlažní tramvaj v České republice, sdělil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.