Přehled zpráv: Americká banka JPMorgan šetří napadení hackery, v podezření je Rusko

Největší banka ve Spojených státech, JPMorgan Chase, se stala obětí bezprecedentního hackerského útoku. Někteří specialisté, kteří narušení bezpečnostních systémů banky vyšetřují, se domnívají, že za vysoce sofistikovanou a koordinovanou akcí je ruská vláda.  Informaci přinesla agentura Bloomberg, s odvoláním na osoby blízké internímu šetření v této finanční instituci. 

Neznámí hackeři se v červnu přes bezpečnostní chybu webových stránek JPMorgan Chase dostali k datům o komunikaci klientů s bankou. Pachatelé prolomili pomocí speciálně navrženého programu - malware, celou řadu ochranných systémů a postupně stáhli gigabajty dat. Porušení ochrany zůstalo bez povšimnutí po dobu téměř tří měsíců, dokud problém neobjevil rutinní screening.

Podle některých expertních vyšetřovatelů vede stopa do Ruska a vzniká tak podezření, zda za útokem není zprostředkovaně vláda prezidenta Vladimíra Putina, která útok zorganizovala jako formu odplaty za první vlnu ekonomických sankcí uvalených v souvislosti s děním na Ukrajině. Mluvčí prezidenta Putina se podle agentury Bloomberg proti takovému podezření ohradil.

Případ JPMorgan je podle analytiků, kromě možných politických konotací, také mimořádný tím, že se jedná o největší banku s pravděpodobně nejlepším zabezpečením. To naznačuje, že při velmi soustředěném a kooordinovaném úsilí hackerů neexistuje instituce, která by byla před kyber-zločinem bezpečná. A přestože v případě JPMorgan zatím nedošlo k ochromení  finančních systémů nebo ke krádeži peněz, může celá situace zhoršit důvěru veřejnosti v digitální ekonomiku.

Do vyšetřování je zapojena FBI a tajné služby. Podle některých vyšetřovatelů dokonce mohlo jít o koordinovaný útok na několik finančních institucí najednou. Sama banka JPMorgan zatím detaily vyšetřování odmítla komentovat.

 

Nový iPhone bude mobilní peněženkou

Americký výrobce počítačů a chytrých telefonů Apple  chystá pro svůj nový iPhone funkci takzvané mobilní peněženky. Informaci přinesla agentura Bloomberg a citovala anonymní zdroje obeznámené s vývojem nového telefonu.. 

Apple se již dohodl na spolupráci na projektu mobilní peněženky se společnostmi Visa, MasterCard a American Express. Nový telefon s touto funkcí bude představen 9. září. Přístroj usnadní uživatelům platby díky nově vestavěnému čipu určenému ke komunikaci na krátkou vzdálenost. Telefon vybavený touto technologií, kombinaci s potvrzováním transakce pomocí otisku prstu přes aplikaci Touch ID, umožní uživatelům bezpečně platit v obchodech.

 

Britská banka Barclays prodává svou španělskou divizi 

Britská banka Barclays prodává za 800 milionů eur svou španělskou divizi tamní třetí největší bance CaixaBank. Prodej zahrnuje retailové bankovnictví, korporátní bankovnictví a investiční management. Díky této transakci CaixaBank rozšíří svou síť poboček a zvýší základnu klientů na téměř 14 milionů.

 

Německé HDP ve druhém čtvrtletí kleslo o 0,2 procenta

Německé HDP ve 2. čtvrtletí pokleslo o 0,2 procenta a stalo se tak dalším potvrzením slábnutí někdejšího ekonomického leadera Eurozóny. Zdrženlivost německých podniků v oblasti investic podtrhuje varovaní předsedy Evropské centrální banky Maria Draghiho, že ekonomické zotavení Eurozóny je ohroženo.   

Německý Federální statistický úřad dnes zveřejněnými daty potvrdil odhad vývoje HDP ze 14. srpna. 

 

Zdroj: Bloomberg

Přehled zpráv: Americká banka JPMorgan šetří napadení hackery, v podezření je Rusko Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Google poprvé doručoval zboží pomocí dronů

    Tech ·

    Provozovatel nejpoužívanějšího internetového vyhledávače, společnost Google, poprvé vyzkoušela dodávku zboží klientům pomocí bezpilotních letounů. Uvedly to dnes zahra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.