Přehled událostí: Summit afrických zemí - americké firmy investují $14 mld.

Na summitu afrických zemí ve Washingtonu oznámila administrativa prezidenta Baracka Obamy investice amerických firem v Africe za celkem 14 miliard dolarů. Ty budou použity na projekty ve stavebnictví, energetice, financích a technologiích. Projekty jsou součástí ekonomické politiky podpory rozvoje a míru na tomto kontinentu.

Více než padesát hlav vlád a států Afriky zahájilo třídenní jednání se Spojenými státy, které má umožnit uzavření nových obchodních mluv a přinést investice pro rozvoj afrických ekonomik. Po pěti letech, kdy se zahraniční politika prezidenta Baracka Obamy soustředila na rozvíjení vztahů s Asií, na krizi v severní Africe, Středním Východě, Iráku a Afgánistánu, se pozornost Spojených států podle agentury Bloomberg obrací právě na Afriku.

Podle Bloomberg bude dnes součástí oznámení na summitu závazek řady amerických firem investovat v regionu. Mezi tyto společnosti se řadí například General Electric (GE), která podle vyjádření výkonného ředitele Jeffreyho Immelta plánuje v Africe do roku 2018 investovat 2 miliardy dolarů. Další společností, která v regionu plánuje investice je IBM.

Včera, na prvním dni summitu, se jednání zaměřila na občanskou společnost, ženy, mír a prosperitu, zdraví, bezpečnost potravin a obchodování s volně žijícími zvířaty. Na druhý den je naplánováno celodenní americko - africké podnikatelské fórum, na které třetí den naváže setkání vůdců států.

Podle pozorovatelů chce prezident Barack Obama, jehož otec sám pocházel z Keni, uspořádáním dosud největšího setkání afrických zemí a USA odvrátit kritiku, že se o tento kontinent málo zajímá. Tváří v tvář stále úspěšnějšímu pronikání Číny na africké trhy bude pro Spojené státy důležité především zlepšení ekonomické spolupráce a zvýšení podílu vzájemného obchodu. Na summit proto dorazilo kromě hlav států také zhruba 5400 vysoce postavených manažerů afrických firem. 

 „Náš důraz na rozvoj lidského kapitálu je něco, co Afrika chce a v čem jsme dobří,“ řekl Obama v rozhovoru pro The Economist. Podle něj má Afrika „fascinující“ příležitost „předehnat některé technologie a přeskočit určité fáze vývoje“.

Summit se však koná ve stínu pokračující epidemie eboly, která si v západní Africe vyžádala již téměř 900 obětí, občanských válek ve Středoafrické republice a Jižním Súdánu či rostoucího nebezpečí islámského terorismu v Nigérii, Somálsku, Mali a Libyi. 

Přílišný důraz na hospodářství a pominutí sociálních otázek a tématu lidských práv si ovšem vysloužilo kritiku řady nevládních organizací.

 ***

Meziroční růst maloobchodních tržeb v červnu zrychlil na 6,4 procenta z květnových 1,1 procenta. Meziměsíčně tržby obchodníků rostly po očištění o sezonní vlivy reálně o 2,5 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční růst tržeb o 6,4 procenta je očištěný o kalendářní vlivy, neočištěné tržby vzrostly nad úroveň stejného období předchozího roku o 8,2 procenta.

***

Akciové trhy ve Spojených státech v pondělí po prudkém poklesu z uplynulého týdne posílily. Náladu na trhu podpořily příznivé hospodářské výsledky investiční společnosti Berkshire Hathaway a dohoda o záchraně portugalského finančního ústavu Banco Espírito Santo (BES). Na devizových trzích mírně oslabil dolar k euru.

***

Růst aktivity čínského sektoru služeb v červenci prudce zpomalil, jeho tempo bylo nejslabší za téměř devět let. Vyplývá to z výsledků průzkumu společností HSBC a Markit mezi nákupními manažery. Údaje signalizují, že oživení hospodářského růstu v Číně zůstává křehké a že tamní ekonomika možná bude potřebovat další vládní podporu.

***

Švýcarská farmaceutická firma Roche koupí dánskou biotechnologickou firmu Santaris Pharma za 450 milionů dolarů. Roche tak získá napojení na novou skupinu léků, které by mohly umožnit léčbu nemocí, které je obtížné léčit současnými dostupnými preparáty, uvedla firma ve svém prohlášení.

***

Polský automobilový průmysl se vzpamatovává z krize. Počet registrací nových osobních aut v zemi se za prvních šest měsíců roku zvýšil o 19,3 procenta na 175 900 a vyšší byla i výroba v automobilovém průmyslu. Vyplývá to ze zprávy, zveřejněné polským svazem automobilového průmyslu PZPM a účetní firmou KPMG.

 ***

Japonská automobilka Toyota Motor zvýšila ve svém prvním finančním čtvrtletí čistý zisk téměř o pět procent na 587,8 miliardy jenů, v přepočtu zhruba 118 miliard Kč. Zároveň zlepšila odhad celoročního prodeje ve Spojených státech.

Provozní zisk v období od dubna do června stoupl o více než čtyři procenta na 692,7 miliardy jenů. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali v průměru na 637,3 miliardy jenů. Tržby stouply o více než dvě procenta na 6,39 bilionu jenů.

***

Zdroj: ČTK, The Economist, Bloomberg

Přehled událostí: Summit afrických zemí - americké firmy investují $14 mld. Foto: Prezident Republiky Togo Faure Gnassingbe při příletu na summit v USA. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Z prodejen Interspar se stanou obchody Albert

    Byznys ·

    Společnost Ahold provozující obchody Albert dnes začala s integrací prodejen Interspar do své sítě. Začlenění prodejen bude ukončeno příští rok a Ahold se díky němu má…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.