Přehled událostí: Francouzská vláda se rozpadla kvůli nesouhlasu ministrů se škrty

Francouzská vláda dnes podala demisi poté, co dva její ministři kritizovali politiku hospodářských škrtů a obvinili část kabinetu z přejímání politiky, diktované Německem. Prezident Hollande demisi přijal a premiéra Manueala Vallse pověřil složení nové vlády.

Premiér Manuel Valls byl pověřen sestavením nového kabinetu, jehož složení má oznámit v úterý. Demise následovala po kritice ekonomické politiky vlády, kterou o víkendu vznesli ministři Arnaud Montebourg a Benoît Hamon.

Ministr hospodářství Montebourg v sobotním vydání deníku Le Monde kritizoval politiku vládních škrtů, kterou podle něj vnucuje Francii Německo. Podpořil ho v tom veřejně v neděli ministr školství Benoît Hamon.

„Je nutné zvýšit hlas. Německo je v zajetí politiky úspor, kterou vnutilo celé Evropě" řekl Montebourg v Le Monde. „Když říkám Německo, tak mluvím o německé pravici podporující Angelu Merkelovou. Není posláním Francie se stavět do řady s ideologickými axiomy německé pravice.“ Montebourg podle médií svoji výtku adresoval socialistický kolegům ve vládě Hollandeovi a Vallseovi, kterým se podle francouzských médií nepodařilo přesvědčit Berlín, aby se evropská politika přeorientovala na hospodářský růst a zaměstnanost.

Socialistický poslanec Carlos Da Silva řekl, že Montebourg „svými nesmyslnými prohlášeními překročil meze“. „Domníváme se, že byla překročena červená čára. Ministr hospodářství se nemůže podobně vyjadřovat o ekonomické linii vlády a o evropském partnerovi jako Německo. Premiér se proto rozhodl jednat,“ řekl agentuře AFP další premiérův spolupracovník.

Podle šéfa opozičních centristů (MoDem) Françoise Bayroua se jedná o dlouho nevídaný vnitřní rozklad a dezorganizaci vlády. „Kdo řídí? Která dvojice? Výkonný pár Manuel Valls a François Hollande, nebo dvojice Montebourg a Hamon? Kdo řídí ekonomickou politiku Francie?“ tázal se v neděli poslanec opoziční pravicové strany UMP Bruno Le Maire.

Hollande v předvolební kampani v roce 2012 sliboval odklon od úsporných opatření a posilování růstu a zaměstnanosti, především novými veřejnými investicemi. Berlín prosazuje v rámci EU hlavně úsporná vládní opatření, která podle něj nejlépe vyřeší státní deficity. Část francouzských vládních socialistů trvá na původní linii slíbené voličům.

 

Čína založila fond na podporu civilního letectví

Čínská vláda založila fond na podporu civilního letectví s kapitálem dvaceti miliard jüanů, tedy asi 3,3 miliard dolarů. Z fondu by se měla financovat nová letiště, ekonomické zóny pro leteckou dopravu, projekty spojené s nákladní a obecnou leteckou přepravou nebo nízkonákladoví letečtí přepravci. Informaci přinesl list China Securities Journal.

Do leteckého průmyslu Peking masivně investoval i v poslední letech, aby vyhověl rychle rostoucí poptávce po tomto způsobu dopravy. Na rychlosti nabírá i tempo výstavby letišť. Jenom na jihu Pekingu se staví letiště za 14 miliard dolarů.

 

Důvěra v českou ekonomiku se v srpnu zlepšila

Důvěra v českou ekonomiku se v srpnu mírně zvýšila. Její souhrnný ukazatel proti červenci stoupl o 0,4 bodu na osm bodů. Důvěra se zvýšila ale jen u firem, mezi spotřebiteli klesla. Mezi podnikateli byla důvěra meziměsíčně vyšší ve stavebnictví, ve službách i v průmyslu. Naproti tomu v obchodě šla dolů. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

V porovnání s loňským srpnem jsou ukazatele celkové důvěry i důvěry podnikatelů a spotřebitelů vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry v srpnu meziměsíčně klesl o dva body na minus 4,3 bodu. Podle zjištění statistiků mezi lidmi vzrostla obava ze zhoršení celkové ekonomické situace pro příštích dvanáct měsíců. Obavy z jejich vlastní finanční situace jsou zhruba stejné, ale po setrvalejším poklesu se opět zvýšily jejich obavy ze zvýšení nezaměstnanosti.

 

Investiční skupina J&T meziročně témeř zdvojnásobila čistý zisk

Konsolidovaný čistý zisk Česko-slovenské investiční skupiny J&T Finance Group se v loňském roce téměř zdvojnásobil, zejména kvůli příjmům z nových divizí a a díky prodeji aktiv.  

V roce 2013 vzrostl zisk podle auditovaných výsledků na 90,3 milionu eur (asi 2,5 miliardy korun). Vedle stabilních výsledků J&T Banky a akvizice Poštové Banky měl na zisk vliv také prodej nebankovních aktivit do nově vzniklého holdingu J&T Private Equity Group.

Bilanční suma skupiny J&T Finance Group stoupla o 45 procent na 8,4 miliardy eur (233,4 miliardy Kč). Zároveň ve druhé polovině roku došlo k navýšení kapitálu ze strany akcionářů o 192 milionů eur (5,33 miliardy Kč). Hodnota vlastního kapitálu tak koncem roku 2013 činila 1,01 miliardy eur (28,06 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK

Přehled událostí: Francouzská vláda se rozpadla kvůli nesouhlasu ministrů se škrty Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Plánovaná akvizice Pražských služeb se ruší

    Byznys ·

    Firma Northward Holdings Limited (NHL) neprodá pětinu akcií, které drží v akciové společnosti Pražské služby. Prahou roky plánovaná akvizice firmy za zhruba miliardu k…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.