Přehled novinek pro daňové přiznání. Na co si dát pozor a kde ušetřit?

Termín pro podání daňového přiznání za loňský rok se pomalu blíží. Projděte si změny, které platí pro rok 2015. Pozor by si měli dát lidé s aktivní datovou schránkou. Více ušetřit se naopak podaří rodičům s dvěma a více dětmi. 

Lidé s datovou schránkou

Na občany s aktivní datovou schránkou se od letoška nevztahuje už žádná výjimka a jsou tedy povinni podávat všechna daňová přiznání i další povinná oznámení daňové správě elektronicky. „Je nutné dodržet přímo formát určený daňovou správou. V opačném případě hrozí pokuta až dva tisíce korun,“ řekla na rádiu Zet daňová poradkyně Kateřina Hrůzová ze společnosti Fučík & partneři.

Přiznání příjmů osvobozených od daně 

Lidé musejí od letoška také finančnímu úřadu oznamovat i příjmy, které jsou osvobozeny od daně, v případě, že přesáhne částku pět milionů korun.

Sleva na děti a školkovné

Slevy na děti budou letos vyšší. Roční daňové zvýhodnění na druhé dítě bylo v roce 2015 zvýšeno na 15 804 koruny a na třetí a další dítě na 17 004 koruny. „U prvního dítěte zůstává nadále 13 404 korun,“ upozornila Hrůzová. 

K dalšímu zvýhodnění pak podle Hrůzové pravděpodobně dojde v průběhu letošního roku. U druhého dítěte by sleva měla činit 17 404 koruny a u dalších na 20 604 koruny.

Daně za loňský rok si mohou rodiče dětí předškolního věku také snížit díky takzvanému školkovnému, které se odvíjí od minimální mzdy. Pro rok 2015 lze uplatnit školkovné až do výše 9 200 korun. Pro rok 2016 to pak bude 9 900 korun. 

Pracující senioři

Došlo k znovuzavedení možnosti uplatnění základní ceny na poplatníka přímo do zákona o daních z příjmu. Zároveň se ale znovu obnovila aplikace ustanovení, podle kterého se zdaňuje pravidelný důchod na straně důchodce, který si vydělá přes 840 tisíc korun ročně. Pokud penzista nemá takové příjmy, zdaňuje se pouze důchod, který přesáhne třiceti-šestinásobek minimální mzdy (331 200 korun).

Limit na výdajové paušály

Limit na výdajové paušály se zpřísňuje. Počínaje příjmy za rok 2013 u činností spadajících do paušálů ve výši čtyřicet a třicet procent (což jsou svobodná povolání, autorské honoráře či příjmy z pronájmu) lze paušály využít pouze na příjmy nepřesahujících dva miliony korun ročně. 

Nadále trvá omezení možnosti uplatnit slevu na manželku bez vlastních příjmů a daňové zvýhodnění na dítě. S výjimkou vedlejších činností, kdy má podnikatel vedle příjmu z podnikání i příjmy ze závislé činnosti, které jsou vyšší než 50 procent základu daně.

Daňová složenka

Od 1. března se zavádí možnost platit daň takzvanou daňovou složenkou, která bude k dispozici na pobočkách České pošty. Finanční správa se tak vrací k nápadu, který v roce 2006 prosadil tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka a který fungoval do konce roku 2010. Chce tak zrušit možnost platit daně hotově na přepážce finančního úřadu. „S takovou platbou byly spojeny více než dvojnásobné náklady oproti úhradě daně prostřednictvím České pošty...Výhodou daňové složenky pro fyzické osoby je to, že budou moci zaplatit daň bezplatně na každé poště. Ti, kteří dosud daně hradili standardní složenkou, tak ušetří poplatek v hodnotě 29 korun,“ řekla Hrůzová.

Termíny odevzdání daňového přiznání

Do 1. dubna by měla být podána všechna standardní přiznání k dani z příjmu fyzických osob

Do následujících pěti dnů umožňuje Finanční správa podat přiznání bez sankce.

Do 1. července je lhůta odevzdání pro ty, kteří mají svého daňového poradce.

Do 1. listopadu je pak možné na základě předchozí žádosti odevzdat přiznání v případě, že člověku plynou příjmy ze zahraničí.

 

 

Přehled změn si také můžete poslechnout přímo od daňové poradkyně Kateřiny Hrůzové ze společnosti Fučík & partneři. Záznam rozhovoru si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Přehled novinek pro daňové přiznání. Na co si dát pozor a kde ušetřit? Foto: ČTK/Švancara Petr

reklama

Další články

  1. Ruský Gazprom snížil dodávky plynu do Turecka

    Byznys ·

    Ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila dodávky zemního plynu soukromým podnikům v Turecku o deset procent. Důvodem byly spory ohledně cen za komoditu. Age…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.