Představitelé německého průmyslu kritizují vládní plány na předčasné důchody

Představitelé německého průmyslu kritizují plán vlády na zavedení předčasných odchodů do důchodu. Záměr kabinetu by mohl způsobit vlnu odchodů starších zaměstnanců, což by mohlo vést k nedostatku pracovních sil, uvedl dnes Německý průmyslový a obchodní sněm (DIHK), který sdružuje průmyslové a obchodní komory.

Sněm také varuje, že v případě krize by navrhované opatření mohlo vést firmy k tomu, aby zaměstnance k předčasnému odhodu do penze nutily.

V Německu odcházejí muži i ženy do důchodu v 67 letech. Nová vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se ale zavázala, že umožní předčasný odchod do penze už v 63 letech, aniž by se důchod krátil. Podmínkou ovšem je, aby zaměstnanec 45 let odváděl sociální pojištění, do lhůty by se ale měl zahrnovat i čas, po který jsou lidé přihlášeni na úřadu práce jako nezaměstnaní.

DIHK záměr umožnit předčasné odchody do penze bez snížení vyplácené částky kritizuje. „Jak roste průměrná délka života a snižuje se porodnost, je třeba, aby lidé pracovali déle,“ řekl místopředseda DIHK Achim Dercks. „Pokud se však bude podporovat předčasný odchod ze zaměstnání, přijdou podniky o důležitou pracovní sílu,“ dodal.

Podle odborníka na penze Berta Rürupa bude předčasný odchod do penze, jak ho vláda navrhuje, výhodný hlavně pro muže. V současnosti by se podle Rürupa mohlo o nezkrácený předčasný důchod ucházet 42 procent třiašedesátiletých mužů. Naopak u žen by to bylo jen 14 procent. Rürup proto očekává, že by schválení vládního záměru způsobilo nedostatek pracovních sil především v průmyslových odvětvích, ve kterých mezi zaměstnanci převažují muži.

Dercks také varoval, že zahrnutí doby nezaměstnanosti do 45 let počítaných pro předčasný odchod do penze se může obrátit i proti zaměstnancům.

„Při příštím hospodářském oslabení se mnoho podniků raději rozhodne přinutit lidi k předčasnému odhodu do důchodu, než by zachovaly počet zaměstnanců při zkrácení jejich úvazku, řekl Dercks. Firmy by podle něj mohly snáz přesvědčit šedesátníky, aby opustili zaměstnání, protože ti před sebou budou mít vyhlídku na předčasný důchod při zachování jeho plné výše.

S navrhovanou podobou předčasných odchodů do penze nesouhlasí ani někteří poslanci vládní koalice. Část zákonodárců CDU už dala najevo, že se pokusí sporné pasáže ze zákona při jeho parlamentním projednávání vyškrtnout.

Zdroj: ČTK

Představitelé německého průmyslu kritizují vládní plány na předčasné důchody Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.