Předseda rumunské vládní strany připustil zrušení sporného korupčního nařízení

Předseda rumunské vládní sociálně demokratické strany Liviu Dragnea v sobotu naznačil, že kontroverzní nařízení o beztrestnosti některých korupčních činů, by kabinet mohl vzít zpět. Proti vládnímu dekretu v posledních dnech protestovaly statisíce lidí a demonstrovat se řada z nich chystá i v sobotu, informovaly světové tiskové agentury.

„Dalo by se případně hovořit i o zrušení nařízení, pokud to premiér přijme,“ uvedl Dragnea, kterého prezident Klaus Iohannis v prosinci odmítl jmenovat do čela vlády. Premiérem se nakonec stal sociální demokrat Sorin Grindeanu, který je ale podle mnohých pod silným vlivem předsedy své strany.

V rozhovoru poskytnutém serveru DC News Dragnea uvedl, že hodlá premiérovi navrhnout způsoby řešení současné politické krize. Chce tak učinit na schůzce s Grindeanuem. Kdy by se měla konat, ale neupřesnil.

Změnu svého postoje předseda socialistů zdůvodnil tím, že podporovatelé levicové vlády údajně chystají demonstraci namířenou proti odpůrcům kabinetu, kteří už několik dní protestují v ulicích Bukurešti i dalších rumunských měst. Chce tak prý zabránit tomu, aby se dostali do konfliktu „Rumuni s Rumuny“. Dá se totiž podle něj očekávat, že do ulic by na podporu vlády vyšel až milion lidí.

Rozpolcení země podle Dragney způsobil „nezodpovědný“ prezident Iohannis, který je nejhlasitějším kritikem sporného vládního nařízení. Ve čtvrtek prezident kvůli rozhodnutí vlády podal stížnost k ústavnímu soudu.

Vláda svůj krok schválila ve zrychleném řízení, které nevyžaduje souhlas parlamentu. Pokud kabinet nařízení sám nestáhne, může ho zrušit právě jen ústavní soud. Dekret zbavuje trestnosti některé dosavadní trestné činy, včetně zneužití úřadu, jež nezpůsobí větší finanční škodu než 200 000 lei (1,2 milionu korun). Vláda zároveň přijala návrh zákona, který umožňuje upustit od výkonu trestu vězení u některých dalších trestných činů. S tímto opatřením ale musí vyslovit souhlas zákonodárný sbor.

 

 

Zdroj: ČTK

Předseda rumunské vládní strany připustil zrušení sporného korupčního nařízení Foto: ČTK/ZUMA/Jan Scheunert: Demonstrace v Rumunsku

reklama

Další články

  1. 3D televize končí, už se nebudou vyrábět

    Tech ·

    Televize s technologií 3D jsou, jak se zdá, za zenitem. Žádné hlavní technologické firmy už nevyrobí televizní soupravu, která by byla schopná ukázat pořady a filmy ve…

  2. Hodnota Bitcoinu opět přesáhla 1000 dolarů

    Byznys ·

    Hodnota kybernetické měny bitcoin se v rámci čtvrtečního obchodování po čtyřech týdnech vyšplhala opět nad hranici 1000 dolarů (zhruba 25 tisíc korun). Informovaci uve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.