Předseda krymské vlády označil Zemanovy návrhy za nemorální

Nejvyšší představitel krymské okupační správy se ve čtvrtek zapojil k ruským kritikům návrhu české hlavy státu Miloše Zemana na ruskou finanční kompenzaci za anektovaný ukrajinský poloostrov. Podle předsedy krymské vlády Sergeje Aksjonova je Zemanův návrh nemorální. Řekl to konkrétně agentuře TASS.

Český prezident minulý týden při vystoupení ve Štrasburku označil anexi Krymu za „fait accompli“, tedy za hotovou věc. Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, buď v penězích nebo v ropě a plynu. Nápad rozhořčeně odmítl Kyjev, ale i Kreml, podle kterého o kompenzacích nemůže být řeči.

„Návrh českého prezidenta o kompenzacích považuji za nemorální,“ řekl ruské agentuře krymský politik. Obyvatelé Krymu podle něj zaplatili za svou svobodu životy těch, kdo zahynuli v únoru 2014 u budovy republikového parlamentu. Při incidentu mezi proruskými aktivisty a krymskými Tatary tehdy dva lidé zahynuli a kolem 80 bylo zraněno.

Za údajné vyvolání tehdejších nepokojů byl letos v září odsouzen k osmi letům významný krymskotatarský politik Achtěm Čijgoz, místopředseda neoficiálního krymskotatarského národního parlamentu. Před dvěma týdny odsoudil pronásledování krymských Tatarů Evropský parlament v rezoluci, v níž upozornil i na Čijgozův případ.

Aksjonov upozornil na ve čtvrtek otištěné výsledky průzkumu veřejného mínění ruské státní agentury VCIOM, podle nichž se devíti z deseti Rusů Zemanův návrh nelíbí. Podle krymského politika výsledek svědčí o tom, že „vlastenecký krymský konsensus zformovaný v březnu 2014 je v ruské společnosti určující“.

 

 

Zdroj: ČTK

Předseda krymské vlády označil Zemanovy návrhy za nemorální Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Prezident České republiky Miloš Zeman

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.