Přední vývozci plynu kritizují sankce USA

Představitelé zemí produkujících zemní plyn nesouhlasí se zavedením jednostranných sankcí vůči jakémukoli ze členů Fóra zemí vyvážejících plyn (GECF). Ve zjevné narážce na kroky, které podnikly USA proti Rusku, Íránu a Venezuele, plynárenské velmoci vyjádřily „hluboké znepokojení“ ohledně sankcí postihujících plynárenský průmysl, které nejsou schváleny Organizací spojených národů. Uvádí to komuniké vydané na závěr jejich summitu v Bolívii.

USA uvalily na několik členů GECF sankce, které kromě jiného zabraňují společnostem podílet se na ruských plynárenských projektech. Rusko je po Spojených státech druhým největším producentem zemního plynu na světě. Ministr energetiky Alexandr Novak v sobotu prohlásil, že Spojeným státům by nemělo být povoleno zavádět sankce bez hlasování v Radě bezpečnosti OSN.

Novak rovněž poukázal na to, že převaha nabídky na světovém trhu zemního plynu je taková, že hrozí propad cen a vznik krize obdobné, jako na trhu ropy. Za poslední desetiletí se ceny zemního plynu snížily o více než 80 procent a jsou stále pod tlakem kvůli rostoucím dodávkám plynu těženého z břidlic a zvýšené dostupnosti zkapalněného zemního plynu (LNG). To platí především pro USA, které v posledních letech prudce zvýšily produkci ropy a zemního plynu z břidlic, neboť moderní vrtná technologie jim otevřela nové možnosti.

GEFC je plynárenskou obdobou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), 12 členů fóra ale zatím neuplatňuje produkční omezení jako ropný kartel.

 

 

Zdroj: ČTK

Přední vývozci plynu kritizují sankce USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jihomoravská ČSSD vyzvala Sobotku, aby rezignoval

    Společnost ·

    Krajská konference jihomoravské ČSSD vyzvala v sobotu v Břeclavi dosluhujícího premiéra Bohuslava Sobotku, aby rezignoval na svůj poslanecký mandát kvůli špatnému výsl…

  2. Koruna je k dolaru nejsilnější od září 2014

    Byznys ·

    Koruna v pátek posílila k dolaru na nejsilnější úroveň od září 2014, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,32 korun za dolar. Stejná hodnota zůstává…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.