Přední světové firmy jako PepsiCo či Siemens slíbily investovat v Egyptě miliardy dolarů

Přední světové korporace přislíbily investovat v Egyptě miliardy dolarů. Jsou mezi nimi italská Eni, americká PepsiCo, britská BP či německý Siemens. Firmy se v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch účastní ekonomické konference, která má ukázat, že je tato země pro investice stabilní. Celkem by vláda chtěla získat na summitu příslib investic ve výši 15 až 20 miliard dolarů (390 až 520 miliard Kč). V Egyptě však po pádu vlády Husního Mubaraka stále převládají nepokoje.

Egyptská vláda chce v letošním fiskálním roce zdvojnásobit zahraniční investice na osm miliard dolarů. Důvěrou v Egypt ale stále otřásají islamistické vzpoury na Sinaji a také časté militantní útoky po celé zemi.

Vysoké investice v Egyptě plánují hlavně energetické firmy. Vláda si od investic do energetického sektoru slibuje, že se jí podaří zastavit nejhorší energetickou krizi za několik desítek let. Rostoucí spotřeba a pokles těžby totiž způsobily, že se Egypt v posledních letech změnil z čistého vývozce energií na čistého dovozce. Zemi tak nyní sužují výpadky elektřiny.

Italská těžební společnost Eni podepsala s egyptskou vládou dohodu o investicích na příští čtyři až pět let ve výši pět miliard dolarů. Britská ropná společnost BP zase dokončila dohodu o investici do rozvoje těžby plynu v deltě Nilu ve výši 12 miliard dolarů. Další britská firma - plynárenská společnost BG - má podepsat dohodu o investicích za celkem čtyři miliardy dolarů na příští dva roky v neděli.

Siemens pak podepsal předběžnou dohodu o výstavbě elektráren v Egyptě za 10,5 miliardy dolarů. Dohoda má zvýšit kapacitu výroby elektřiny v zemi o třetinu. Součástí kontraktu je i výstavba větrné elektrárny a závodu na výrobu rotorových listů.

Americký výrobce nápojů PepsiCo chce ještě letos investovat v Egyptě do rozšíření výroby 500 milionů dolarů.

Už v pátek Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty slíbily poskytnout Egyptu 12 miliard dolarů na stabilizaci ekonomiky. Peníze zároveň znamenají podporu pro prezidenta Abdala Fattáha Sísího, který se snaží ekonomiku reformovat.

Agentura Reuters upozornila, že investory odrazuje také byrokracie a přebujelá státní administrativa, která je v Egyptě patrná. Prezident země proto ve čtvrtek podepsal zákon, který má obavy zahraničních investorů z přebujelé byrokracie uklidnit. Vláda se rovněž domnívá, že bude nutné snížit počet státních zaměstnanců na jeden milion ze současných asi sedmi milionů.

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes také slíbil, že Spojené státy již "velmi brzy" rozhodnou, jak uvolní stovky milionů dolarů ze slíbené americké vojenské pomoci Egyptu. Spojené státy pozastavily čerpání těchto peněz v roce 2013, když vládu v Egyptě převzala armáda.

Egypt chce od USA získat například stíhací letouny F-16, tanky a další techniku pro boj s extremisty. Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy se domnívá, že peníze jsou nutné pro zajištění stability na Blízkém východě. USA ale musí nejprve potvrdit, že Egypt učinil pokrok v oblasti lidských práv, demokracie a právního státu. Anebo vydat prohlášení, že taková podpora je v zájmu americké národní bezpečnosti, upozornila agentura AP.

 

Zdroj: ČTK

Přední světové firmy jako PepsiCo či Siemens slíbily investovat v Egyptě miliardy dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Brněnští vědci vyvinuli "airbag" pro drony

    Byznys ·

    Pracovníci Leteckého ústavu Vysokého učení technického v Brně vyvinuli záchranný systém pro drony, který při technických potížích umožní bezpilotnímu letounu rozvinout…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.