Přední e-shopy v čele s Amazonem se zavázaly k rychlejšímu stahování nebezpečných výrobků

Čtyři hlavní internetové obchody, mezi nimiž figurují Amazon, Alibaba (AliExpress), eBay a Rakuten France - se zavázaly na rychlejším odstraňování nebezpečných výrobků prodávaných prostřednictvím svých internetových obchodů. Na oznámení o nebezpečných výrobcích ze strany orgánů členských států EU budou reagovat do dvou pracovních dnů, na oznámení zákazníků pak do pěti pracovních dnů. Závazek v pondělí podepsaly spolu s Evropskou komisí (EK).

"Čím dál víc lidí v EU nakupuje on-line. Elektronický obchod spotřebitelům nabízí nové příležitosti a větší výběr za nižší ceny. Při nákupu on-line by měla být spotřebitelům zajištěna naprosto stejná bezpečnost, jako když nakupují v kamenném obchodě," uvedla eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová. Dodala, že závazek v oblasti bezpečnosti výrobků tudíž vítám. Vyzvala rovněž další internetové obchodníky, aby se k této iniciativě připojili, a přispěli tak k tomu, aby se internet stal bezpečnějším místem pro spotřebitele.

Uvedené obchody se zavázaly, že budou do dvou pracovních dnů reagovat na oznámení ze strany státních orgánů a zřídí pro to speciální jednotná kontaktní místa. Zákazníkům umožní jasným způsobem upozornit na nabídku nebezpečných výrobků a odpověď jim zašlou do pěti dnů. Přijmou také opatření, jež mají zabránit opětovnému zařazení nebezpečných výrobků do prodeje. Spolupráci zhodnotí obchodníci a EK každého půl roku a zveřejní o tom zprávu.

Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat se prodej přes internet v roce 2016 v EU podílel na celkovém prodeji 20 procenty.

 

 

Zdroj: ČTK

Přední e-shopy v čele s Amazonem se zavázaly k rychlejšímu stahování nebezpečných výrobků Foto: Janis Aliapulios / Zet

reklama

Další články

 1. Co přinesl včerejší minisummit k migraci?

  Společnost ·

  Země Evropské unie se musí snažit najít evropské řešení migrační problematiky; kde takové řešení nebude možné, je na místě spolupráce skupin konkrétních zainteresovaný…

 2. Volby v Turecku vyhrál Erdogan

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil svůj mandát už v prvním kole voleb. Po sečtení více než 97 procent hlasů jeho vítězství ohlásila turecká volební komise,…

 3. Přikročí ČNB ke zvýšení sazeb?

  Byznys ·

  Bankovní rada České národní banky by ve středu mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno procento, domnívá se většina analytiků oslovených …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.